Skip directly to content

Birinci Dünya Savaşı Fiziksel Tedavi ve Rehabilitasyona Neler Kazandırdı?

Birinci Dünya Savaşı Fiziksel Tedavi ve Rehabilitasyona Neler Kazandırdı?

Birinci Dünya Savaşı geride birçok engelli asker bıraktı. Savaşta 10 milyon asker öldü, 21 milyon asker yaralandı. Bu büyük savaş farklı bir bakış açısıyla değerlendirildiğinde tıbbi anlamda birçok alanın gelişmesine sebep olmuştur. Savaş sırasında cerrahlar, askerlerin hasar görmüş uzuvlarını tedavi etmenin yeterli olmadığını, bunun yanında kalan yetilerini en yüksek kapasiteyle kullanabilmeleri için yeterli eğitimin uygulanması gerektiğini kavramışlardır. Aynı zamanda, devlet de çok fazla sayıdaki savaş gazisi için finansal bir sorumluluk alınması gerektiğini, gazilere yönelik sağlık hizmetlerinin toplumsal refah düzeyini arttıracağını fark etmiştir. Avrupa ve Amerika’da rehabilitasyon programları kurularak, gazilerin işlerine bağımsızca geri dönebilmelerini sağlamaya yönelik uzun süreli tıbbi hizmetler, mesleki eğitimler tasarlanmıştır.

Putti’nin İtalya’da kurduğu Intituto Ortopedico Rizzoli, savaş döneminin en ünlü hastanelerinden biriydi. Burası, ortopedik deformasyonların tedavi edildiği, teknolojik gelişmişlik düzeyine sahip ortopedik bir atölye ve rehabilitasyon eviydi. Engellilik durumuna yönelik geliştirilen rekonstrüksiyon programları fizyoterapiden, tedavi edici çalıştaylara ve iş terapisine kadar hertürlü rehabilitasyon türünü kapsamaktaydı.

İtalya’nın Birinci Dünya Savaşı’na katılması, fiziksel tıp ve rehabilitasyon açısından altı çizilecek düzeyde önemli, sonradan anlayabildiğimiz değerde bir dönüm noktasıdır. Bu alana çok yeni bakış açıları getirmiştir. Rehabilitasyonun sadece tıp olmadığını, psikolojik ve fiziksel açıdan zarar görmüş hastaların durumlarının dışında topluma kazandırılmasını hedefleyen,  sosyal rolleri ve beklentileri içinde barındıran çok yönlü bir yaklaşım olduğunu hatırlatmıştır.

Rehabilitasyon programlarının savaş koşullarındaki konsepti her ne kadar savaş gazilerini tedavi edip, tekrar cepheye göndermek biçiminde olsa da, rehabilitasyon teknikleri bu dönemde çok gelişmiştir.

MCC 17114 (Mayıs 2017)

Referans:

Yukarıdaki haber Bonfiglioli Stagni S. et al., The first world war drives rehabilitation toward the modern concepts of disability and participation. European Journal of Physical and Rehabilitation Medicine.2015;51(3):331-336’den özetlenerek çevrilmiştir.

 

25.05.2017

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis