Skip directly to content

Çikolataya Aromasını Veren Patojenin Kalıtsal İlaç Direnci ile İlgili İpuçları

Çikolataya Aromasını Veren Patojenin Kalıtsal İlaç Direnci ile İlgili İpuçları

 

Candida krusei, 6 kromozomlu, diploid, heterozigot bir mayadır. Bağışıklık sistemi zayıflamış hastalarda fırsatçı fungal infeksiyonlara yol açan patojen,

C. albicans gibi diğer majör kandida türlerinden farklı olarak ‘CUG clade’inde yer almamaktadır. C. krusei’nin teleomorfik fazında bulunan Pichia kudriavzevii (Issatschenkia orientalis), kakao çekirdeklerinden çikolata aroması geliştirilirken kullanılan ana fermenterlerden biridir. Bunun dışında biyoetanol ve fitaz’ın da potansiyel üretiminde de kullanılmaktadır.

C. krusei’nin özellikle flukonazole olmak üzere kalıtsal azol direnci sebebiyle, son yıllarda insanlarda görülen C. kruseiinfeksiyonlarında artış yaşanmaktadır. Bunun dışında, azol direnci sebebiyle C. krusei infeksiyonlarında tercih edilen ekinokandin sınıflarına karşı da C. krusei’nin direnç insidansının yükseldiği görülmektedir. Son yıllardaki çalışmalarda Abc1p dışaakış pompalarının ya da ERG11 ve ABC genlerinin aşırı ekspresyonunun, direncin altında yatan mekanizmalar olabileceği iddiası vardır. Ancak direncin altında yatan mekanizma tam olarak bilinmemektedir ve tam olarak ortaya çıkarılması, yüksek önem taşımaktadır.

Cuomo CA ve arkadaşları tarafından, Candida krusei’nin heterozigot klinik izolatlarının tam genom sekansının çıkartılması için yapılan çalışma Temmuz ayında Genes&Genomes&Genetics dergisinde yayımlandı.

C. krusei 81-B-5 suşunun ilk klinik izolatı, PacBio sekanslama teknolojisi ile 11 scaffoldluk yüksek kaliteli genom sekansı olarak elde edildi. Gen alıntılama ve karşılaştırmalı analizler, C. krusei’deki taşıyıcıların benzersiz profilinin, ilaç direnci ve farklı ortamlara adaptasyonunda rol oynayabileceğini gösterdi. Ek olarak genomun %82’sinin yüksek oranda heterozigot olduğu ve en geniş scaffoldun sadece 2.0 Mb’lık bölümünün heterozigot kaybına uğradığı gösterildi.

Sonuç olarak, C. krusei mayasının genetik haritasının ortaya çıkarılmasının ilerideki çalışmalara referans olacağı öngörülmektedir.

Referans;

Yukarıdaki haber, aşağıda belirtilen kaynaktan özetlenerek çevrilmiştir.

  1. Cuomo CA, et al. Genome Report: Whole genome sequence of the heterozygous clinical isolate Candida krusei 81-B-5. Genes&Genomes&Genetics. 2017. doi:10.1534/g3.117.043547
30.04.2018

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis