Skip directly to content

Epilepsiye İlişkin Anlayışımız 30 Yıl İçinde Nasıl Değişti?

Epilepsiye İlişkin Anlayışımız 30 Yıl İçinde Nasıl Değişti?

Neurology Now’da yayınlanan bir haberde New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi Kapsamlı Epilepsi Merkezi direktörü Dr. Orrin Devinsky’nin epilepsili hastaları tedavi ettiği 25 yıl boyunca gözlemlediği en büyük değişimlerden birinin yaşam biçimi değişiklikleri yoluyla hastalığı tedavi etmeye odaklanmak olduğundan bahsetmiştir. Dr. Devinsky: “Benim çalışmaya başladığım zamanlarda ilaçlara odaklanılmaktaydı” demektedir.

Dr. Devinsky: “Şimdi, yaşam biçiminin epilepsi üzerindeki etkisine dair daha kapsamlı bir tablo var. Nöbetsiz bir yaşamın yalnızca doğru tanı, ilaç ve dozunu belirlemekten ibaret olmayıp, uykunun, gıdaların ve aşırı alkolden kaçınmanın öneminin kavradığından emin olunması gerektiği anlayışı da mevcut.” demektedir.

Bir başka değişim, epilepsili insanlar için yaşam kalitesinin yalnızca nöbetleri kontrol altına alma ve ilaçların yan etkilerini azaltmak değil, depresyon, anksiyete ve diğer akıl sağlığı sorunlarını belirleme ve tedavi etmeyi de kapsadığı anlayışıdır. Dr. Devinsky: “Epilepsili insanlarda yaşam kalitesine en fazla zarar verenin nöbet değil, depresyon ve anksiyete olduğunu keşfettik” diyerek konunun önemine dikkat çekmektedir.

Yayında, Dr. Devinsky’nin eğitimi sırasında öğrendiği bir başka “gerçeğe” de işaret edilmektedir. Bu gerçek ise, nöbetlerin beyin üzerinde hiçbir uzun dönemli etkisi olmadığı görüşüdür. Bu görüşle ilgili olarak Dr. Devinsky: “Şimdi bunun yanlış olduğunu biliyoruz” diye bir açıklamada bulunmuştur. Neurology Now’da yayınlanan bu haberde tek bir nöbet yıkıcı olmasa bile, tekrarlayan nöbetlerin zaman içinde kognitif bozukluğa sebep olduğuna dikkat çekilmektedir.

MCC 1751 (Mart 2017)

Yukardaki metin,

Gordon, D. Neurology Then and Now: How our understanding of five common neurologic conditions has changed in 30 years. Neurology Now 2014; 10 (6): 32–35‘den özetlenerek çevrilmiştir. 

19.06.2017

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis