Skip directly to content

Güncel Çalışmaların Sonuçları Çocuklarda Obezitenin Artmaya Devam Ettiğini Gösteriyor

Güncel Çalışmaların Sonuçları Çocuklarda Obezitenin Artmaya Devam Ettiğini Gösteriyor

Geçmiş bilgilerin aksine uzun vadeli trend her yaş grubundan çocukta obezitenin belirgin biçimde arttığını gösteriyor.

Tüm dünyada çocuklarda obezitenin en çok görüldüğü grup Afrika kökenli Amerikalılar ve İspanyollar.

Son yıllarda çocuklarda obezitenin plato değerine ulaşmış olabileceğini ileri süren raporlara karşın, 2-19 yaş arası çocuklarda obezite oranlarının arttığı güncel çalışmalar ile gösterilmiş bulunuyor.

Yeni bir çalışmanın sonucuna göre, çocuklarda 30 yıldır artan obezite, 2016’da yükselme trendini korudu. Geçtiğimiz aylarda Pediatrics dergisinde yayınlanan bulgular 2016’da ABD’de çocukların %35.1’inin fazla kilolu olduğunu ve fazla kilolu çocuk oranının 2014’e göre %4.7 oranında arttığını gösteriyor.

Duke Klinik Araştırma Enstitüsü üyesi ve çalışmanın baş yazarı Dr. Asheley Cockrell Skinner, şöyle dedi: "Yaklaşık 4 yıl önce okul öncesi çocuklarda obezitede azalma olduğuna dair kanıtlar vardı. Şu anda ise uzun vadeli trend her yaş grubundan çocukta obezitenin belirgin biçimde arttığını gösteriyor.’’

Veriler iki yılda bir güncellenen büyük bir veritabanı olan Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketine (NHANES) 2015-2016 yıllarında katılan 3.340 çocuğun vücut kitle indeksi (VKİ) verilerine dayanmaktadır. Araştırmacılar 33.543 çocuğun dahil edildiği verileri 1999 yılına kadar geriye dönük olarak incelemişti.

Araştırmacılar 2014-2016 arasında okul öncesi erkek çocuklarda %8.5’den %14.2’ye yükselen ve 16-19 yaş arası kızlarda %35.6’dan %47.9’a fırlayan obezite oranlarında kayda değer ani artışlar tespit etti.

2016 yılında 16-19 yaş arası erkek ve kızlar tüm yaş grupları arasında %41.5 ile en yüksek fazla kilolu oranlarına sahip olarak bulundu ve ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC)  tarafından obezitenin sınıflamasına dair yapılan kategorizasyona göre en üstte yer alan Sınıf III obeziteye sahip olanların oranı bu yaş grubu için %4.5'ti.

Hem Sınıf II hem de Sınıf III obezite ciddi kabul edilir ve yüksek kan basıncı ve kolesterol gibi kalp ve metabolik sağlık sorunlarının riskinde artışla ilişkilidir.

Tüm yaş gruplarında Afrika kökenli Amerikalı ve İspanyol kökenli çocuklarda fazla kilo ve obezite düzeyi daha yüksek oranda görülürken, Asya kökenli Amerikalı çocuklarda oranlar belirgin biçimde daha düşüktü.

Çalışmanın araştırmacılarından Dr. Sarah C. Armstrong: "Önceki bazı raporların belirttiğinin tersine, obezite salgınında azalma olmamıştır. Bu kanıtlar sağlıklı değişiklikleri destekleyen programlara odaklanmaya devam etmek açısından önemlidir. Obezite çocukların karşılaştığı en ciddi sağlık sorunlarından biridir ve diğer pek çok sağlık problemini haber veren bir bozukluktur. Bu tip bir azalma gördüğümüzde rehavete kapılamayız, böyle bir lüksümüz yok." dedi ve ekledi: "En son trendlerin gösterdiğine göre; bireysel değişikliklerin ailelerin sağlığını destekleyebildiğini biliyoruz. Sağlıklarını iyileştirmek için ailelerin yiyecek ve içeceklerdeki ilave şekerden uzak durabileceklerini, günde en az bir saat egzersiz yapabileceklerini ve her öğüne sebzeleri dahil edebileceklerini biliyoruz. Çocuğunuz yemek seçse ve her gün aynı sebzeyi yemek istese bile bu hala iyi bir seçimdir."

UBA 1823 (Eylül 2018)

Referans:

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/02/180226122537.htm Erişim tarihi: 01.06.2018

 

08.10.2018

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis