Skip directly to content

Orta yaşta yapılan spor inmeye karşı korunmada yardımcı

Orta yaşta yapılan spor inmeye karşı korunmada yardımcı

Yeni bir çalışma orta yaştaki fiziksel  zindeliğin (Fitness) 65 yaştan sonraki inme riskini azalttığını gösterdi. 

Miami Miller School of Medicine’da Nöroloji bölümü başkanı Dr. Ralph Sacco “Orta yaşta sağlıklı yaşamanın ilerleyen yaşlarda; kalp ve inme riskini azalttığı giderek daha netleşmektedir” dedi.

Kırklı yaşlarının ortalarında ve sonlarında olan 20.000 erişkin arasında yapılan karşılaştırmada, en zinde olanların, en az zinde olanlara göre 65 yaşından sonra % 37 daha az inme riskine sahip oldukları bulundu.

Araştırmacılar inme için yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, atriyal fibrilasyon gibi risk faktörlerini hesapladıktan sonra bile zindeliğin koruyucu etkisinin devam ettiğini tespit etti.   

Baş araştırmacı Dr. Ambarish Pandey konuyla ilgili olarak “Egzersiz ve düzenli fiziksel aktiviteyi bir kişinin kendi günlük rutinine yerleştirmesi, zindeliği artırmak ve ileriki yaşlarda inme ve kardiyovasküler hastalıkları engellemek için önemlidir” dedi.

Amerikan Kalp Derneği, haftada 150 dakikalık orta yoğunlukta ya da 75 dakikalık yoğun egzersiz tavsiye etmektedir. Dr. Pandey, egzersiz rutininin aerobik egzersizlerinden (koşu, yüzme, yürüme, ya da bisiklet) ve güçlendirici egzersizlerden ( ağırlıklar ya da kas çalıştırıcı aletler) oluşması gerektiğini söyledi.

Dr. Pandey aynı zamanda inmenin Amerika Birleşik Devletlerinde beşinci ölüm nedeni olduğunu ve uzun süreli engelliliğin de baş nedeni olduğunu belirtti. 

Dr. Pandey  ve arkadaşları 1999-2009 yılları arasında Dallas’taki Cooper Institute tarafından yürütülen verileri analiz ettiler. 45-50 yaşlarında olanların kalp ve akciğer kapasitesini koşu bandı testi ile ölçtüler.

Dr. Sacco çalışmanın en ilginç sonucunun zindeliğin etkisinin geleneksel anlamda bilinen bazı risk faktörlerinden bağımsız olması olduğunu belirtti.

 Sonuç olarak, orta yaş kardiyorespiratuar fitness ile yaşamın sonraki evrelerindeki inme riski arasında, hipertansiyon, diyabet ve atriyal fibrilasyon gibi temel ve öncül yük risk faktörlerinden bağımsız güçlü, ters bir ilişki vardır. Bu çalışmada ileri yaş inme riskini azaltmak için potansiyel bir strateji olarak artan egzersiz ve orta yaş fiziksel aktivitenin önemi vurgulanmak istenmiştir.

MCC 1709 (Ocak 2017)

Referans;

Yukarıdaki haber https://consumer.healthday.com/fitness-information-14/misc-health-news-265/middle-age-fitness-helps-ward-off-stroke-later-711818.html ‘den özetlenmiştir.  Erişim tarihi:09/12/2016

 

Makalenin orijinaline aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://stroke.ahajournals.org/content/early/2016/06/09/STROKEAHA.115.011532.full.pdf+html?sid=5f6e50e5-af3f-4899-9736-b3e57de91529

 

01.11.2016

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis