Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website..
Skip to main content

Fotoğraf

Duayen fotoğraf sanatçısı Ara Güler, adeta tarihi durduran İstanbul fotoğrafları başta olmak üzere, fotoğraf sanatına kazandırdığı eşsiz kareleriyle tanınır. Ekim 2018’de kaybettiğimiz usta isim, aynı zamanda dünyanın en ünlü isimlerini objektifine taşımasıyla da biliniyor. Bu isimleri fotoğraflama hikayeleri ise birbirinden etkileyici. Gelin, Türkiye’de yaratıcı fotoğrafçılığın uluslararası alanda da tanınan temsilcisi Güler’in fotoğrafladığı 5 ünlü ismi yakından tanıyalım.
Fotoğrafçılık deyince akla Steve McCurry, Jimmy Nelson gibi efsane isimlerin gelmesi kaçınılmaz ancak fotoğraf sanatına dair özgün çalışmalarıyla fark yaratan kadınların da olduğu bir gerçek. Gelin bugün, farklı bakış açıları ve ilham veren hikayeleriyle oldukça başarılı karelere imza atan 5 kadın fotoğraf sanatçısını tanıyalım.
Fotoğrafçılığa ilgili olanlar çok iyi bilir, insan bir noktadan sonra yaşamın sahnelerini kadrajın içinden görmeye başlar. Kamerası yanında veya değil, fark etmez; göz öyle görür bir yerden sonra. “İşte bu an tam fotoğraflık!”, “Işık ne kadar güzel, ne iyi kare çıkardı şimdi!” gibi düşünceler dolanır zihinde. Tüm bunlar size de bir yerlerden tanıdık geliyorsa, siz de fotoğrafçılığa ilgiliyseniz ve kendinizi geliştirmek için neler yapabileceğinizi düşünüyorsanız önerilerimize bir göz atın deriz!
Fotoğraf sanatı, kompozisyonun, belgelemenin ve portre fotoğrafçılığının çok daha ötesinde artık… Çağdaş sanatın önemli bir parçası olan fotoğraf hem bir sanat dalı hem de bir araç. Fotoğraf, günümüzün önde gelen sanatçıları tarafından yepyeni kavramsal çerçevelere oturtuluyor, sınırları zorlayan projelerin parçası olarak kullanılıyor ve çeşitli tekniklerle farklı boyutlar kazanıyor. İşte çağdaş fotoğraf sanatçılarından, tanımanız gereken 5 isim…

ANKET