Skip directly to content

Fotoğrafçılık Konusunda Gelişmek İsteyenlere Öneriler

Show
Fotoğrafçılık Konusunda Gelişmek İsteyenlere Öneriler

Fotoğrafçılığa ilgili olanlar çok iyi bilir, insan bir noktadan sonra yaşamın sahnelerini kadrajın içinden görmeye başlar. Kamerası yanında veya değil, fark etmez; göz öyle görür bir yerden sonra. “İşte bu an tam fotoğraflık!”, “Işık ne kadar güzel, ne iyi kare çıkardı şimdi!” gibi düşünceler dolanır zihinde. Tüm bunlar size de bir yerlerden tanıdık geliyorsa, siz de fotoğrafçılığa ilgiliyseniz ve kendinizi geliştirmek için neler yapabileceğinizi düşünüyorsanız önerilerimize bir göz atın deriz!

 

 

Karar verin.

Her konuda olduğu gibi, fotoğrafçılık konusunda da uzmanlaşmak isteyenlerin bizce ilk olarak yapması gereken şey karar vermek; Nasıl kareler çekmek istiyorsunuz? Yemek fotoğraflarına ayrı bir tutkunuz mu var, yoksa doğanın ortasında büyüleyici kareler yakalamanın peşinde olmak mı heyecanlandırıyor sizi? Rengarenk çiçek fotoğrafları mı çekmek istiyorsunuz, yoksa nasıl portre çekebileceğinizi mi öğrenmek istiyorsunuz? Belki de Balat’ın renkli evleri arasında kaybolmak veya Arnavutköy sahilinde muhteşem deniz manzaraları çekmektir tutkunuz. Peki nasıl karar verebilirsiniz? Her birini detaylıca öğrenerek!

 

 

Eğitimlere katılın.

Ne tip fotoğraflar çekmek istediğinize karar vermek için yapabileceğiniz atabileceğiniz en doğru adım bizce eğitimlere, atölyelere katılmak. Her tip fotoğrafçılık hakkında çok sayıda çeşitli workshop’lar düzenleniyor. Fotoğrafçılığın temelleriyle ilgili kapsamlı bir eğitim seçiminiz ne olursa olsun size iyi bir altyapı sağlayacaktır. Enstantane, diyafram gibi terimleri her tip fotoğrafçılık için bilmeniz gerekiyor. Sonrasında ise farklı workshop’lara katılarak, araştırıp bilgi sahibi olarak sizi en çok heyecanlandıran alanı seçebilirsiniz.

 

Sokağa çıkın!

Fotoğrafçılığın temellerini öğrendikten sonra hiç beklemeyin, atın kendinizi sokaklara! Eğitim aldıktan sonra öğrendiklerinizi yalnızca sözde veya yazıda bırakmamak, pratik yapmak çok önemli. Deneyin, yanlışlarınızı gözlemleyin, onları göz önünde bulundurarak aynı kareyi farklı şekillerde tekrar çekmeye çalışın. Fotoğraf makinenizi kurcalamaktan korkmayın, deneyip yanılmaktan da! Gerekirse bir sürü hata yapın ama makinenin tüm özelliklerinin ne işe yaradığını öğrenin ki, hayal ettiğiniz karelere giden yolu siz çizebilin.

 

 

İzleyin.

Özellikle fotoğrafçılıkta, film ve belgesel izleyerek öğrenebilecekleriniz çok! En iyi belgesel Oscar adayı olan ve fotoğrafçı Sebastian Salgado’nun hayatını anlatırken kendi ağzından fotoğrafçılık dersleri de içeren The Salt of Earth bunlardan biri olabilir. Veya doğa fotoğrafçılığına meraklıysan, BBC’nin yayınladığı Emmy ödüllü belgesel, Planet Earth sana çok ilham verebilir.

 

Okuyun.

Eğitime katılmak, pratik yapmak ve izlemek kadar, okumak da önemli fotoğrafçılıkta. Fotoğrafçılık bilgini okuyarak arttırmaya istekliysen sana iki harika kitap önerimiz var: bunlardan biri Dijital Fotoğrafçılık Hakkında Her Şey! Kitapta portre çekmenin püf noktalarından makro fotoğrafçılığın detaylarına çok sayıda faydalı bilgiye ulaşabilirsiniz. Diğer önerimiz ise Camera Lucida. Camera Lucida, daha çok fotoğrafçılığın felsefesine yönelik bir kitap. Fotoğraf nedir sorusuna yanıt ararken, fotoğraf ve ölüm arasındaki ilişkiyi de sorguluyor.  

 

11.01.2019

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis