Skip directly to content

Bu Yaz Ziyaret Etmeniz Gereken 5 Sergi

Bu Yaz Ziyaret Etmeniz Gereken 5 Sergi

Görsel: Peter Zimmermann, facebook.com/pg/DIRIMART

 

Yaz aylarının şehirde geçirdiğiniz hafta sonlarını renklendirecek, İstanbul’da bu yaz ziyaret etmeniz gereken sergiler:

PETER ZIMMERMANN: MAYIS MI MAYIS
16 Mayıs – 02 Temmuz | @ Dirimart Nişantaşı

Peter Zimmermann’ın çok sevdiğimiz soyut kompozisyonları, dördüncü kişisel sergisiyle bir kez daha Dirimart’ın duvarlarını renklendiriyor. Sergide, sanatçının 2000’den günümüze farklı zamanlarda oluşturulmuş ve farklı serilere ait işleri yer alıyor. Aynı tarihe kadar Dirimart’ın Dolapdere’deki ikinci mekanında ise Çek sanatçı Jiri Georg Dokoupil’in “Baloncuklar İstanbul’da” başlıklı sergisini ziyaret edebileceğinizi de hatırlatalım.

 

ÇİFTDÜŞÜN ÇİFTGÖRÜ
25 Mayıs – 06 Ağustos | @ Pera Müzesi

Pera Müzesi, bu yaz iki sergiyle karşımızda; bunlardan ilki ve müzenin iki katına yayılanı ise bir karma sergi. George Orwell’in 1984’ünde kullandığı çiftdüşün (doublethink) kavramından yola çıkan ve dünyanın farklı köşelerinden kavramsal sanatçıların gücünü metinden alan işlerine yer veriyor. Tracey Emin, Kader Attia, Gavin Turk gibi dünyaca ünlü sanatçıların da işlerinin yer aldığı sergide Türkiye’den de Ali Kazma, Erdem Taşdelen, Aslı Çavuşoğlu ve Hera Büyüktaşçıyan’ın işleri görülebiliyor.

Görsel: Ciprian Mureşan, Ölü Ağırlıklar (detay), 2013, Özel Koleksiyon

 

 

FAHRELNISSA ZEID: İSTANBUL MODERN KOLEKSİYONU’NDAN BİR SEÇKİ
30 Mayıs – 30 Temmuz | @ İstanbul Modern

Taşınma hazırlıkları süren İstanbul Modern, geçmiş yıllarda kapsamlı bir retrospektif sergiyle yer verdiği Fahrelnissa Zeid’in birçok eserine koleksiyonunda yer veren bir kurum olarak, modern sanatımızın öncülerinden olan sanatçıyı bir kez daha bizimle buluşturuyor. Müzenin kısa süreli sergi alanında görülebilecek olan bu seçkinin yanı sıra, “Liman” sergisinin de 20 Temmuz’a kadar görülebileceğini hatırlatalım.

Fotoğraflar: Barış Aras & Elif Çakırlar

 

GÖRME BİÇİMLERİ
02 Haziran – 13 Ağustos | @ ARTER

John Berger’in 1972’de yayınladığı ve görsel kültür üzerine çığır açıcı metinlerden biri olarak kabul edilen kitabıyla aynı başlığı taşıyan yeni ARTER sergisi, Berger’in izinden giderek, birçoğu Türkiye’de ilk kez sergilenecek 33 sanatçının yapıtlarını bir araya getiriyor. Antik eserlerin çağdaş eserlerle, yağlı boya tabloların video-enstalasyonlarla bir arada olduğu sergi, yeni ufuklar açıyor. Sam Bardaouil ve Till Fellrath’ın küratörlüğündeki “Görme Biçimleri” sergisinde işlerini görebileceğiniz sanatılar arasında Salvador Dali’den Mona Hatoum’a, Grayson Perry’den James Turrell’e birçok ünlü isim var.

Fotoğraf: Murat Germen

 

ŞİMDİ UZAKLARDASIN
15 Haziran – 08 Temmuz | @ Galerist Tepebaşı

Merve Ünsal’ın, çıkış noktasını Zeki Müren’in bestelediği ve icra ettiği Türk Klasik Müziği’nin popüler şarkısından alan sergi, Ünsal’ın son dönem fotoğraf ve video çalışmalarına yer veriyor. Bunların yanı sıra sergiyle aynı ismi taşıyan, İstanbul’da gerçekleştirdiği performans, uçucu bir sanat eyleminin belgelenme ve aktarım olasılıklarını araştırıyor..

Görsel: Merve Ünsal, A Friendship That Comes with a Toll, 2017

 

 

19.06.2017

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis