Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website..
Skip to main content

Kültür ve Sanat

Evet, yoga çoğu kişi için yeni bir uğraş değil. Hatta muhtelemen pek çok kişinin uzun bir zaman önce adını duyduğu veya denediği, belki de düzenli olarak hayatına dahil ettiği bir pratik. Tam da bu sebeple, insanın kendisine şu soruyu sorması gerekli: yoga gerçekten ne kadar biliniyor?
En temel sanat dalı olan resim, binlerce yıllık geçmişe sahip olsa bile her dönem kendi ustalarını yaratmaya, yenilenmeye ve büyülemeye devam ediyor. Bu yazımızda, Türk çağdaş sanatına damga vurmuş, mutlaka tanımanız gereken Türk ressamlar arasından bir seçkiye yer verdik.
17 Ekim 2018 tarihinde kaydettiğimiz Ara Güler’i saygıyla anıyor, bugün sizlerle Ara Güler Müzesi’ni paylaşmak istiyoruz.
Uzun zamandır beklediğimiz 4. İstanbul Tasarım Bienali 22 Eylül’de kapılarını açtı. Okullar Okulu başlığı altında, Jan Boelen küratörlüğünde düzenlenen bienal, bireyin öğrenme ve tasarımla olan ilişkisini sorgulayan pek çok proje ve etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Bienalde, teknolojiyle birlikte bilginin ne kadar hızlı çoğaldığının altı çizilirken, bunun bir sonucu olarak günümüzün eğitim sisteminin düzeltilip değişmesi gerektiği vurgulanıyor ve bu doğrultuda çeşitli alternatifler sunuluyor.
Yeni kitap kokusu da güzel ama, eski kitapların kokusu bir başka! İstanbul’daki her sahaf, yalnızca baskısı tükenmiş, ikinci el ya da nadir kitaplara ulaştırma görevini değil, nostalji duygusunu harekete geçirme, bizi geçmişe götürme ve o eski kitap kokusunu muhafaza etme görevini de üstleniyor.
Yaza girmeden, belki tatilde okuyacaklarınızı planlarken size fikir vermesi açısından, bu kez de İngiliz edebiyat klasiklerini yorumlamak istedim.
Pazar sabahınızı ve dolayısıyla tüm gününüzü güzelleştirecek iyi ve keyifli müzikler için, size caz klasiklerinden 6 önerimiz var!
Rana Kelleci, theMagger’daki bir yazısında Mardin’in hiç beklemediğiniz bir yerde merdivenlerle alıp sizi çok farklı bir hayat olasılığının içine sokan bir şehir olduğunu, buraya büyülü bir şehirden çok gizemli bir şehir tabirini yakıştırdığını söylüyor. İşte bugünlerde, sizin de görmekte geç kaldığınız ya da bir an önce tekrar ziyaret etmek istediğiniz o şehre gitmek ve kendi cümlelerinizi kurmak için iyi bir bahaneniz var. Mardin Bienali, bu yıl dördüncü kez düzenleniyor.
“Her şeyi ciddiye alıyordum, sanki ölümsüzmüşüm gibi.” – Duvar, Jean-Paul Sartre

ANKET