Skip directly to content

Bizi Geçmişe Götüren Sahaflar

Show
Bizi Geçmişe Götüren Sahaflar

Yeni kitap kokusu da güzel ama, eski kitapların kokusu bir başka! İstanbul’daki her sahaf, yalnızca baskısı tükenmiş, ikinci el ya da nadir kitaplara ulaştırma görevini değil, nostalji duygusunu harekete geçirme, bizi geçmişe götürme ve o eski kitap kokusunu muhafaza etme görevini de üstleniyor. 

 

Simurg Kitabevi & Sahaf | Beyoğlu

Simurg, İstanbul’un en ünlü ve en eski sahaflarından biri. Üç kardeş olan Mehmet, İbrahim ve Coşkun Yılmaz’ın 1988’de, Beyoğlu’nda açtığı Simurg Kitabevi & Sahaf, Türkiye’yi konu edinen, her dilde, her dönemden kitabı bulabileceğiniz bir sahaf. Yüz binin üzerindeki kitabının yanı sıra kedileriyle de meşhur olan bu sahaf, Türkiye tarihi, müziği, edebiyatı, sanatı, coğrafyası, politikası gibi birçok konuda bir koleksiyona sahip. Birçok sahaf gibi eline geçen önemli kitapları satışa sunmadan önce müdavimlerini özel olarak bilgilendiren sahaf, Tarlabaşı bulvarında bulunuyor.

 

Fotoğraf: facebook.com/simurg.kitabevi

 

İmge Sahaf | Kadıköy

Dışarıdan bakıldığında ufak bir dükkanmış gibi gözüken, Kadıköy çarşısının içindeki İmge Sahaf, alt katına indiğinizde ağzını açık bırakıyor: Üst kattakinin katbekat büyüklüğünde ve genişliğinde odalar dolusu kitapla ve dergiyle karşılaşıyorsunuz. Koleksiyonunda değerli ve nadir eserler, sinemadan psikolojiye, arkeolojiden bilimkurguya her türlü Türkçe kitap, Osmanlıca edebiyat, tarih kitapları ve Osmanlıca dergi ve gazeteler gibi farklı dönemlerden her türlü kitabı ve dergiyi bulabileceğiniz İmge Sahaf, aynı zamanda özel kütüphane kurma hizmeti ve satacağınız kitapları evden teslim alma hizmeti de sunuyor.

 

Fotoğraf: selfiehashtag.com

 

Barış Sahaf | Kadıköy

Barış Sahaf’ın mazisi Halil Bingöl’ün 1966 yılında Beyazıt Sahaflar Çarşısı’nda sahaflığa başlamasına dayanıyor, 1992’de ise o ve oğlu Barış Bingöl, Beyoğlu Aslıhan Pasajı’nda bugünkü işletmenin temellerini atmış. 2008’de Barış Bingöl, kuşak çatışması sonucu tabiri caizse ayrı dükkana çıkmış. Kadıköy’deki bu dükkan, tıpkı Aslıhan Pasajı’ndaki ilk dükkanda olduğu gibi nadir, nitelikli koleksiyon ürünleri sayılan değerli kitap, evrak, belge, harita ve gravürler satıyor. Aynı zamanda 2015’ten beri düzenli olarak yapılan kitap mezatlarında o ay içerisinde yeni gelen değerli parçalar öncelikli olarak koleksiyonerlere sunuluyor.

 

Fotoğraf: hangisahaf.wordpress.com

 

Heybeli Sahaf | Heybeliada

Yazın yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayan, fakat kışın da sürekli sakinlerinin sayısı bir hayli fazla olan Heybeliada, Heybeliada Kütüphanesini Koruma Derneği’nin yoğun çabalarına rağmen 2013’ten beri halk kütüphanesini kaybetmiş durumda. 2016’da açılan Heybeli Sahaf, hem sattığı ikinci el kitaplarla ve kitap kiralama imkanlarıyla kütüphanenin yokluğunu az da olsa gidermek için önemli bir adım, hem de adayı ziyaret edenlerin geçirdikleri hoş vakte kitap karıştırmayı ve kitaplar arasında kaybolmayı da dahil etmelerini sağlayan bir seçenek. Heybeli Sahaf’ın sahibi Nazım Hikmet, Taksim Katip Mustafa Çelebi Mahallesi’ndeki bir diğer sahafın, Sahaf Nazım Hikmet’in de sahibi.

 

Fotoğraf: facebook.com/Heybelisahaf

 

18.09.2018

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis