Skip directly to content

Bu Ara Neler Okudum?

Bu Ara Neler Okudum?

Yazan: Betil K., theMagger

 

 

Emin Özdemir – Düzyazının Sorgulayan Gücü

Emin Özdemir, önsözünde de bahsettiği üzere, kitabında Türkiye ve Dünya’dan birçok deneme paylaşıp, böylece deneme türünün tarih içerisindeki gelişimini okuyucuya sunarken aynı zamanda bu türdeki konu çeşitliliğine, tarz farklılıklarına, hem içeriksel hem biçimsel özelliklere dikkat çekmeye çalışıyor. Kitabın sonundaysa denemelerini paylaştığı yazarların kısa yaşam öyküleri de yer almakta. Deneme türünü sevenler ve deneme yazanlar, yazmaya niyet edenler için ilgi çekici bir kitap olabilir diye düşünüyorum. İlgiyle okudum.

 

 

Mihail Bulgakov – Genç Bir Doktorun Anıları

Adından da anlaşılacağı gibi, taşrada ücra bir yere atanan genç bir doktorun yaşadığı olayların anlatıldığı, dil ve üslubuyla da okuyucuyu cezbedecek bir kitap. Genç doktor kendi yalnızlığı ve yaşadığı şartlarla mücadele ederken, bir yandan da hastalıklar, hastaların sahip oldukları batıl inançlar, gelenek ve görenekleriyle karşı karşıya gelmektedir. Bu olaylar yaşanırken toplumsal yapı, insan ilişkileri, taşra insanı, insan psikolojisi ve yalnızlık gibi konuları da irdeliyor yazar. Hem konu, hem tarz hem karakter tahlilleri açısından okurken çok keyif aldım. Bulgakov’un bu kitabını çok sevdim.

 

 

Şefik Can – Mevlana, Hayatı Şahsiyeti Fikirleri

Mevlana’nın doğumundan önceki dönemden başlayıp ölümüne kadar geçen sürecin anlatıldığı ansiklopedik kitapta, onun şahsiyeti, hayata bakışı ve eserlerinden seçmeler de paylaşılmış. Diğer din adamları, çocuklar, Müslüman ve Gayri Müslim insanlarla olan ilişkilerine dair anektodlara yer verilmiş. Yazar, Mevlana hakkında doğru bilinen yanlışları düzeltmeye de özen gösteriyor. Mevlana’nın hayatını merak edenler, ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler için güvenilir ve yararlı bir kitap bence. Fakat üslup açısından daha farklı bir şey bekliyordum herhalde. Şefik Can’ın Mevlana hakkındaki bilgisi derya gibi ama keşke bu ansiklopedik kitabında ona olan hayranlığı bu derece göz önüne çıkmasaydı, kitap daha objektif bir bakış açısıyla yazılsaydı, diye düşünmeden edemiyorum. Yine de kitap, Mevlana’yı tanımak için bire bir…

11.08.2017

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis