Skip directly to content

En Değerli Plaklar Karşınızda!

Show
En Değerli Plaklar Karşınızda!

En Değerli Plaklar Karşınızda!

Yazan: theMagger

Günümüzde plakların yeniden popülerleşerek geri dönmesi sonucu birçok nostaljik albümün yeniden baskıları müzik mağazalarında karşımıza çıkmaya başladı. Fakat gerçek müzik tutkunları ve plak koleksiyoncularının gözü yeniden baskılarda değil, orijinal baskılarda.

İşte, bazılarının değeri yüz binlerce doları bulabilen, müzayedelerde teklifler yağan, her plak koleksiyoncusunun sahip olmak istediği o plaklardan bazıları:

The Beatles | The Beatles (White Album) | 1968

The Beatles’ın grupla aynı adı taşıyan (ve kapak renginden dolayı Beyaz Albüm olarak da bilinen) 1968 tarihli albümünü değerli kılan şey seri numaraları. Albüm yayınlandığında, grup üyelerine ve stüdyo yöneticilerine özel bir baskı hazırlanıyor ve bu baskıdaki plakların üzerinde A000001 ile başlayan seri numaraları yer alıyor ve numara ne kadar düşükse fiyat o kadar artıyor. 2013’te A0000023 seri numaralı plak 13,750$, 2008’de A00005 seri numaralı plak 19,201£’e, 2015’te Ringo Starr’ın kişisel kopyası olan A000001 seri numaralı plak ise 790,000$’a satılmış!

The Beatles’ın The Beatles albümündeki parçalar arasında, “Dear Prudence” ve “Ob-La-Di, Ob-La-Da” da var.

Fotoğraf: sonicyouth.com

Bob Dylan | The Freewheeling’ Bob Dylan | 1963

Bob Dylan’ın ikinci albümü The Freewheelin’ Bob Dylan’ın oldukça nadir bulunan bir kopyası, aslında ufak bir hatanın ürünü. Fakat bu ufak hata, birçok koleksiyoncu için binlerce dolar anlamına geliyor. Albümdeki dört parçanın plak yayınlanmadan önce ya albümden çıkarılmasına karar verilmiş ya da albümdeki sıralaması değiştirilmiş olsa da, belirsiz sayıdaki kopya yanlışlıkla bu değişikliklerin yapılmamış haliyle basılıyor. Bugün bilinen sayısı 20’yi geçmeyen bu kopyanın değeri yaklaşık 35,000$.

Bob Dylan’ın “The Freewheeling’ Bob Dylan” albümünde 1960’lara damgasını vuran “Blowin’ in the Wind” de yer alıyor.

Fotoğraf: sinistersaladmusikal.wordpress.com

Bruce Springsteen | Spirit in the Night | 1973

Bruce Springsteen’in daha sonradan 1973 tarihli “Greetings from Asbury Park, N.J.” albümünde yer alan ve sanatçının konserlerinin vazgeçilmezlerinden olan “Spirit in the Night” bir single olarak yayınlandığında pek de başarılı olmamış. Fakat bir plağın değerini belirleyen de parçanın başarısı değil zaten… Columbia Records etiketiyle yayınlanan bu single’ın bir kopyasının en son ne zaman, nerede ya da kim tarafından satıldığı bilinmiyor, fakat koleksiyoncu John Marshall bir röportajında bu single’ın yaklaşık 5,000$ değerinde olduğunu söylemiş.

Fotoğraf: rootsvinylguide.com

David Bowie | Diamond Dogs | 1974

David Bowie’nin sekizinci albümü olan “Diamond Dogs”’un değerini belirleyen nokta albüm kapağında gizli. Orijinal versiyondaki kapak resmindeki köpeğin cinsel organı belli olurken, stüdyo baskıya gitmeden önce endişelenerek oto-sansür uyguluyor ve resme müdahale ediyor. Fakat görünen o ki, bazı stüdyo çalışanları zekice bir hamleyle orijinal kopyayı da saklıyorlar. Bu sansürsüz kopyalardan biri 2003’te 3550$’a satılmış, fakat Bowie’nin iki yıl önce aramızdan ayrılmış olduğu gerçeği, bu nadir kopyaların değerini daha da arttırmış durumda.

David Bowie’nin “Diamond Dogs” albümü, tematik olarak George Orwell’in 1984’üyle eşleşiyor ve post-apokaliptik bir dünyanın izlerini taşıyor.

Fotoğraf: dazzrecords.wordpress.com

Frank Wilson | Do I Love You? (Indeed I Do) | 1965

Motown’dan uzak bir yere düşen ve kökleri Kuzey İngiltere’ye uzanan Northern Soul akımının en önemli temsilcilerinden olan Frank Wilson’ın, tek Motown single’ı “Do I Love You? (Indeed I Do)” adını taşıyor. Bu 45-rpm single’ın dünya üzerinde yalnızca 2 kopyası bulunuyor. Bu nedenle sadece en ciddi (en zengin) koleksiyonerlerin göz diktiği bu plak, 2009’da 37,000$’a satılmış.

Fotoğraf: youtube.com

10.04.2018

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis