Skip directly to content

Eylül Ayı İçin Kitap Önerileri

Show
Eylül Ayı İçin Kitap Önerileri

Huzurlu bir sezon başlangıcı için bolca kitap şart. İşte size önerilerimiz:

Elia ile Yolculuk, Zülfü Livaneli

Usta müzisyen, yazar ve sinemacı Zülfü Livaneli, bu kez bir romanla değil, gerçek bir hikâyeyle karşımızda: Dünyaca ünlü, Yunan kökenli Amerikalı sinemacı Elia Kazan’ın hikâyesiyle… Kendini ne Amerikalı ne de Yunan, bir Anadolulu gibi hissettiğini söyleyen Kazan’ın yıllar sonra Anadolu’ya, memleketi Kayseri’ye doğru yola çıkışı, Livaneli’nin benzer bir yolculuktaki deneyimleriyle birleşiyor Elia ile Yolculuk‘ta. Kitaba, M.K. Perker’in illüstrasyonları eşlik ediyor.

Babam Beni Şahdamarımdan Öptü, Ozan Önen

Bugüne dek birçok edebiyat ve mizah dergisindeki öykülerini, Twitter ve Instagram’da hikâyeleştirdiği sosyal medya içeriklerini zevkle takip ettiğimiz Ozan Önen’in ilk kitabı, Temmuz 2017′de yayınlandı. Babam Beni Şahdamarımdan Öptü‘de genç yazarın alıştığımız üslubunu ve tabii ki Ege’nin denizini, denizin mavisini bulacağımıza eminiz.

Mtsenskli Lady Macbeth, Nikolay Semyonoviç Leskov

Rus ve Batı edebiyatının önemli isimlerinden Leskov’un 1865 yılında Dostoyevski’nin edebiyat dergisinde yayınlanan novellası, ilhamını Shakespeare’in önemli kadın karakterlerinden birinden, Lady Macbeth’ten alıyor. 19. yüzyıl Avrupa’sında kadınların layık görüldüğü akılalmaz muamelelere ve onları ikinci sınıf vatandaş gören düşünce yapısına eleştirel bir bakış atan bu metin, bu yıl (İstanbul’da da İstanbul Film Festivali ve ardından vizyonda izlediğimiz) Lady Macbeth adlı bir film olarak sinemaya uyarlandı. Lady Macbeth ve Madame Bovary gibi kadın karakterleri keyifle okuduysanız, Türkçe’de ilk kez basılan bu eser tam size göre.

 

20.09.2017

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis