Skip directly to content

İstanbul Kütüphaneleri

Show
İstanbul Kütüphaneleri

Bir şehrin kültürel zenginliğinin en büyük ölçütlerinden olan kütüphaneleri, ne yazık ki İstanbul’da dünyanın diğer büyük şehirlerinde olduğu kadar başrolde değil. Fakat İstanbul’un farklı semtlerindeki devlet kütüphaneleri ve özel kütüphaneler hem binlerce okuru kitaplarla hem de araştırmacıları özel konulardaki türlü kaynaklarla buluşturuyor.

 

Beyazıt Devlet Kütüphanesi | Beyazıt
 
Türkiye’nin ilk devlet kütüphanesi olma özelliği taşıyan Beyazıt Devlet Kütüphanesi 1884 yılında Beyazıt Külliyesi’nin İmaret kısmında hizmete açılmış. İstanbul’un farklı köşelerindeki vakıf kütüphaneleri, cami ve türbelerin koleksiyonlarının korunma amacıyla bir araya getirilmesiyle temelleri atılan koleksiyon yıllar içinde genişlerken, ülke kütüphanelerindeki ilk cilt atölyesi ve matbaa da bu kütüphanede açılmış. 17 kubbeli tarihi bir binada araştırma ve okuma imkanı tanıyan kütüphane haftanın her günü saat 22.30’a kadar açık. (Ziyaret Saatleri: Her Gün: 08.00 – 22.30)
 
Fotoğraf: akitera.com
 
Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi | Gülhane
Gülhane’deki Alay Köşkü’nde yer alan Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müzesi içinde 2011 yılında açılan kütüphanede 1000’i aşkın yazara ait 9000’i aşkın kitap bulunuyor. Koleksiyonda kent kitapları, Marmara Bölgesi yazarlarına ait kitaplar, kuram ve estetik kitapları, ödüllü Türkçe kitaplar, Nobel ödüllü kitaplar gibi bölgesel ve evrensel edebiyata odaklanan eserler yer alıyor. Kütüphanede ayrıca 33 yazara ait eşya ve belgeler sergileniyor, çeşitli edebiyat etkinlikleri de sürdürülüyor. (Ziyaret Saatleri: Pazartesi – Cumartesi: 10.00 – 19.00)
 
İBB Atatürk Kitaplığı | Taksim
 
Cumhuriyet döneminin en eski kütüphanelerinden olma özelliği taşıyan Atatürk Kitaplığı, yalnızca geniş koleksiyonu ve ulaşılabilirliğiyle değil mimari özellikleriyle de dikkat çekmeyi başaranlardan. 1930’larda Mimar Sedat Hakkı Eldem tarafından tasarlanan, altıgen elemanlardan oluşan ve Türk mimarisiyle modernizmi sentezleyen bina, üç katlı. El yazmaları ve nadir kitaplardan haritalara, süreli yayınlardan yeni yayınlara geniş bir koleksiyona sahip kütüphanede aynı zamanda cilthane ve kitap hastanesi / restorasyon bölümleri de bulunuyor. Kütüphanenin en önemli özelliğiyse, resmi tatil günleri dışında 7 gün / 24 saat açık olması!
 
Fotoğraf: ataturkkitapligi.ibb.gov.tr/
 
SALT Araştırma | Galata
 
İstanbul’un en önemli sanat kurumlarından SALT Galata’nın bir mimari başyapıt niteliğindeki binasının giriş katında bulunan SALT Araştırma, sanat, sosyoloji, mimari, ekonomi ve iktisat konuları başta olmak üzere, hem bir sanat mabedi olan SALT Galata’nın hem de binanın önceki sakini olan Osmanlı Bankası’nın arşivlerinin yanı sıra bağışlanmış değerli koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor. Fiziksel kitapların yanında geniş bir dijital arşive de sahip olan SALT Araştırma’nın yalnızca üyelik sistemiyle erişilebilen Ferit F. Şahenk Salonu da geçtiğimiz yıl içerisinde kapılarını açtı. (Ziyaret Saatleri: Salı – Cumartesi: 10.00 – 19.00, Pazar: 12.00 – 18.00)
 
Fotoğraf: saltonline.org
 
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesi | Tepebaşı
Pera Müzesi’nin de bünyesinde olduğu Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na bağlı olan İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün kütüphanesi İstanbul ile ilgili her türlü araştırmanızda size basılı ve elektronik bilimsel kaynak sağlayabilecek zengin bir koleksiyona sahip. Atatürk ve Cumhuriyet Araştırmaları, Osmanlı Araştırmaları ve Bizans Araştırmaları olarak üçe ayrılan kütüphanede ayrıca fotoğraf, gravür, harita, sigorta haritası, gazete kupürü ve müzik notaları da bulmanız mümkün. (Ziyaret Saatleri: Pazartesi – Cuma: 09.00 – 17.30, Çarşamba 09.00 – 20.00, Cumartesi: 10.30 – 17.00)
 
Fotoğraf: oktayaras.com
28.10.2017

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis