Skip directly to content

İstanbul Müzik Festivali Bu Yıl “Sıradışı”

İstanbul Müzik Festivali Bu Yıl “Sıradışı”

Yazan: theMagger

İKSV’nin en köklü etkinliği ve İstanbul’un kültür ve sanat yaşamının çok önemli bir parçası olan İstanbul Müzik Festivali, bu yaz 45. kez gerçekleşecek. Festivalin teması, konukları ve etkinlikleri dün açıklandı!

 

 

45. İstanbul Müzik Festivali: Tema

29 Mayıs – 21 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin bu yılki teması Sıradışı. Bu temanın izlerine festival programındaki konser ve etkinliklerin hem içeriklerinde hem formlarında, hatta konser mekanlarında rastlamak mümkün. Belki de hiç olmadığı kadar türler ve disiplinlerarası olan 45. İstanbul Müzik Festivali’nin programını incelediğinizde klasik müziği caz ve elektronik müzik gibi farklı müzik türleriyle buluşturan konserlerden, sirk gösterileri, dans gösterileri, performanslar ve farklı sanat dallarından ilham alan konserlere geniş bir yelpaze dikkatinizi çekecek.

 

Opus 2: Circa Ensemble & Debussy Quartet

Festivalin mekanları arasında tabii ki Aya İrini Müzesi ve yıllardır olduğu gibi Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, İş Sanat Konser Salonu, Süreyya Operası, Zorlu PSM, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall ve Sakıp Sabancı Müzesi‘nin yanı sıra Galata MevlevihanesiYeniköy‘deki kiliseler, Kapalıçarşı gibi heyecan verici mekanlar da var.

 

Sampling Baroque: Exposing Handel

45. İstanbul Müzik Festivali: Ödüller ve Eser Siparişi

 

Yeşim Gürer Oymak, Evin İlyasoğlu, Bülent Eczacıbaşı

 

Her yıl takdim ettiği Onur Ödülü ve Yaşam Boyu Başarı Ödülü ile hayatını ve çalışmalarını klasik müziğe adamış isimleri onurlandıran, verdiği eser siparişleriyle klasik müzik repertuvarını destekleyen İstanbul Müzik Festivali, bunlara bu yıl da devam ediyor. Festivalin bu yılki Onur Ödülü, müzik yazarı ve öğretim görevlisi Evin İlyasoğlu‘na takdim edilecek.

 

Philip Glass

 

45. İstanbul Müzik Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü‘nün sahibi ise dünya çapında geniş bir hayran kitlesi olan besteci Philip Glass‘ın… Yalnızca çağdaş müzik repertuvarına yaptığı katkılarla değil, film müzikleriyle de tanınan Glass’ın 11. Senfoni‘sinin Türkiye prömiyeri de festivalde yapılacak. İstanbul Müzik Festivali, Bruckner-Linz Orkestrası ve Queensland Senfoni Orkestrası’nın ortak siparişi olan bu eserin dünya prömiyeri, geçtiğimiz günlerde Carnegie Hall’da yapıldı. Philip Glass’ın özel bir videoyla ödül konuşması yapacağı ve 11. Senfoni’nin Borusan İstanbul Senfoni Orkestrası tarafından seslendirileceği gecede, aynı zamanda bestecinin Keman ve Viyolonsel İçin İkili Konçerto eserinin de Türkiye prömiyeri gerçekleşecek. Eseri, Norveçli kardeşler Mari Samuelsen (keman) ve Hakon Samuelsen (çello) seslendirecek.

 

45. İstanbul Müzik Festivali: Konuklar

 

Andrei Ionita

 

Festival programında dünyadan ve ülkemizden birçok değerli solist, topluluk ve orkestra yer alıyor. 29 Mayıs gecesi gerçekleşecek Açılış Konseri’nde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası‘nın eşlik edeceği genç isim, 2015 Çaykovski Yarışması Viyolonsel Dalı birincisi Andrei Ionita olacak. Programda ayrıca Mikhail Rudy (piyano), Alina Pogostkina (keman), Vikingur Ólafson (piyano), Alexandre Kniazev (çello), Matthias Goerne (bariton), Pumeza Matshikiza (soprano), Hüseyin Sermet (piyano) ve Fazıl Say (piyano) gibi solistler ve Londra Oda Orkestrası, St. Petersburg Rus Oda Filarmonisi, Tekfen Filarmoni Orkestrası ve Viyana Oda Orkestrası gibi topluluklar yer alıyor.

 

Fazıl Say

 

Dünyaca ünlü piyanist ve bestecimiz Fazıl Say, festivalde iki konserde birden yer alıyor: 15 Haziran’da Debussy, Erkin, Saygun ve Chopin eserleri ile bir resital verecek olan Say, festivalin 21 Haziran’daki Kapanış Konseri‘nde sahneyi şef Ola Rudner ve Viyana Oda Orkestrası ile paylaşacak ve Mozart’ın 12 no’lu piyano konçertosunu seslendirecek.

 

09.11.2016

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis