Skip directly to content

İstanbul’u Daha Yakından Tanımanızı Sağlayacak Kitaplar

Show
İstanbul’u Daha Yakından Tanımanızı Sağlayacak Kitaplar

Yazan: theMagger

 

Farklı gözlerle şehre bakan, İstanbul ve tarihini farklı yaklaşımlarla inceleyen İstanbul hakkındaki kitaplar:

Taksim’den Tünel’e Adım Adım Beyoğlu | Turgay Tuna

Zamanının çoğunu İstiklal Caddesi ve çevresindeki sokaklarda geçirenlerden, İstiklal Caddesi’nin -çok değil- 5-10 yıl önceki halini özleyenlerdenseniz bu kitap size ilaç gibi gelecek, alıp farklı dönemlere götürecek. Bir sayfada kendinizi Osmanlı döneminde, bir sayfada kendinizi 60’lı yıllarda, bir sayfada kendinizi 90’lı yıllarda bulacaksınız. Taksim Meydanı’ndan Tünel’e kadar olan yarım saatlik bir yürüyüşte karşınıza çıkabilecek her türlü binanın ne olduğu konusunda aydınlatmakla kalmayacak “Taksim’den Tünel’e Adım Adım Beyoğlu”, aynı zamanda artık orada olmayan binaları da hayal etmenizi sağlayacak.

 

 

Yazarların İstanbul’u | Çeşitli Yazarlar 

İstanbul’u İstanbullu yazarların sözcükleriyle okumak gibisi var mı? Farklı tür ve alanlarda eserler vermiş usta kalemler bu kolektif çalışmada bir araya geliyor ve kendi gözlerinden İstanbul’u anlatıyor: İlber Ortaylı, Sunay Akın, Ahmet Ümit, Buket Uzuner, Emre Kongar, Ara Güler, Çetin Altan, Aydın Boysan, Muazzez İlmiye Çığ ve Hıfzı Topuz bunlardan sadece birkaçı…

 

 

Efsaneler Kenti İstanbul | Refik Durbaş

Küçük-büyük herkesin ilgisini çekecek bu kitapta şehrin efsaneleri var. Kurulduğu tarih öncesi yıllardan günümüze kadar farklı efsane ve söylencelerle renklenen İstanbul’da Bizans’taki su kaynaklarıyla ilgili efsanelerden, İstanbul’un fethi sırasında gerçekleşen olağanüstü olaylara, tılsımlardan kehanetlere birçok merak uyandıran hikâye var. Üstelik bunlar, Burcu Yılmaz’ın çizim ve resimleriyle daha da ilgi çekici hale geliyor.

 

 

İstanbul’dan Sayfalar | İlber Ortaylı

İstanbul’un tarihini İlber Ortaylı’dan daha iyi kim anlatabilir bilemiyoruz. Sayfalarını çevirdikçe Sultanahmet’ten Beyazıt’a, Pera’dan Balat’a, Eyüp’ten Taksim’e İstanbul’u karış karış gezmiş kadar olacağınız bu kitapta Ortaylı, etkileyici dili ve anlatımıyla, zaten etkileyici olan şehri daha da güzel hale getiriyor.

 

 

İstanbul’da Yaşama Sanatı | Haluk Dursun

İstanbul’da yaşamak sizce de icrası zor bir sanat değil mi? Tarih boyunca imparatorluklara ev sahipliği yapmış, doğası ve kültürüyle her ziyaretçisini şaşırtan bu şehirde yaşamak gerçekten de belli yetenekler, kıvrak bir zeka, biraz da sabır gerektiriyor çünkü. İşte bu kitap, “ele geçmezse eğer sevdiğimiz, çare ne; eldekini sevmeliyiz” diyor ve İstanbul’u olduğu gibi tanımaya, yeniden keşfetmeye, bu sanatın inceliklerini öğrenmeye davet ediyor.

07.12.2017

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis