Skip directly to content

Nostaljik Diziler ve Özdeşleşmiş Semtler

Show
Nostaljik Diziler ve Özdeşleşmiş Semtler

Nostaljik Diziler ve Özdeşleşmiş Semtler

 

Ailece televizyon karşısında yeni bölümünü heyecanla beklediğimiz, çoğu zaman gözyaşlarına boğularak izlediğimiz final bölümlerinden sonra hasretini çektiğimiz o dizilerden ve o dizilerle özdeşleşmiş İstanbul semtlerinden bahsedeceğiz.

Perihan Abla, Kuzguncuk

 

Onu ilk yayınlandığı yıllarda televizyonda izlemiş olacak kadar yaşınız varsa, sadece şanslısınız – yaşlı değil! Türk televizyon tarihinin belki de en önemli dizisi Perihan Abla, Perran Kutman ve Şevket Altuğ‘u buluşturan bir mahalle dizisiydi. İki kardeşine bakmak zorunda olan bir Perihan Abla, delice aşık olduğu Şakir ve koca bir mahalle dolusu insan. Bu dizinin 90’larda nitelik ve nicelik olarak patlama yaşayacak Türk dizi sektörünün öncüsü olduğunu, birçok toplumsal konuda verdiği mesajlarla kitlelerini yönlendirdiğini ve en basitinden “Meraklı Melahat” deyiminin kaynağının bu dizinin bir karakteri olduğunu söylemek, önemini anlatmaya yeter… Düşünsenize, ileride Süper Baba ve Şehnaz Tango‘da başrol oynayacak iki oyuncu, Bizimkiler‘i yaratacak Umur BugayMahallenin Muhtarları‘nı yazacak Kandemir Konduk aynı dizide! Perihan Abla’nın yaşadığı sokağın adı, bugün üzerinde “Perihan Abla Sokağı” yazan bir tabelaya sahip. Bu sokak ve dizinin geçtiği mahalle ise Anadolu yakasının en sevdiğimiz mahallelerinden Kuzguncuk’tan başkası değil. Yalnızca Perihan Abla değil, onun ardından birçok diziye daha mekan sağlamış bu mahalle, cumbalı evleri ve aydınlık sokakları, o mahalle ruhunu ve kültürünü hâlâ yaşatıyor.

Süper Baba, Çengelköy

 

1993 – 1997 yılları arasında herhangi bir cuma gecesi ne yaptığınızı sorarlarsa, cevap vermenin ne kadar kolay olduğunun farkında mısınız? Muhtemelen siz de ailenizle birlikte televizyonların karşısına geçmiş, önce Yeni Türkü‘nün o muhteşem şarkısının blok flütle çalınışı dinlemiş, ardından Fiko’nun maceralarına kâh gülümsemiş kâh gözyaşlarına boğulmuştunuz. Eşinden ayrılıp üç çocuğu, anne-babası ve dedesiyle birlikte mahallesine geri dönen Süper Baba Fiko, hepimizin süper babası olmuştu bir anlamda. Dizi, 1993 – 1997 yılları arasında4 sezon ve 137 bölüm olarak yayınlanmıştı. Aşklarını, İpek’ini Deniz’ini ve Elif’ini unutmak da, çocuklarını, Zeynep’ini, Alim’ini ve Mine’sini unutmak da mümkün değil Fiko’nun… İpek’in kanser olup kendi saçlarını kestiği bölümde gözyaşlarınız sel olmuşsa, güzel bir kadın yüzünden çok sevdiğiniz Nihat ve Fiko’nun arasının açıldığına üzülmüşseniz, Fiko’nun haksız yere hapishaneye girişini aylarca kabul edememeyip avukatıyla birlikte balistik uzmanı kesilmişseniz, bilin ki yalnız değilsiniz. İşte 90’ların simgelerinden olmuş, koca bir ülkeyi birbirine kenetlemiş bu dizinin geçitiği mahalle de onunla özdeşlemiş durumda: Çengelköy. Çengelköy’ün Çınaraltı Kahvesi, sokaklarındaki esnafı, tarihi evleri ve en önemlisi seyredalıp gideceğiniz denizinin, akıllara Süper Baba‘dan başkasını getirmesi çok zor.

İkinci Bahar, Samatya

 

İstanbul’un, ilk kez gidiyor olsanız dahi daha önce defalarca ziyaret etmişsiniz hissi yaratacak mahallelerinden biri Samatya. Nedeni ise tabii ki İkinci Bahar. Türkan Şoray ve Şener Şen’i televizyonlarda bir araya getirmesiyle olay yaratan dizi, Hanım ve Ali Haydar Usta’nın kavgayla başlayıp önce sevgiye sonra dostluğa, sonra da aşka dönüşen ilişkisiyle güldürmüştü yüzümüzü. Bugün Samatya’da her ikisi de birbirinden lezzetli mezeleri ve kebapları sayesinde dolup taşan iki rakip restoran, tanıdık yüzler arasanız bulamayacağınız ama aynı sıcaklığı size hissettirecek mahalle esnafı ve Hanım’ın defalarca inişini izlediğimiz o merdivenler aynı yerde duruyor. 1998-2001 yılları arasında 3 sezon ve 37 bölüm olarak atv’de yayınlanan İkinci Bahar, televizyon çevresinde belki de en çok ekonomik kriz nedeniyle ilk sezonunun ortasında aniden yayından kaldırılışıyla yarattığı isyanla ve krizin ardından 2 sezon daha devam edip, 15 milyon izleyiciyi ekrana kitlediği gerçek finaliyle hatırlanıyor. Ama bizim için Gaziantep mutfağı, Sezen Aksu müzikleri ve Türk sinemasının iki usta oyuncusunu her hafta televizyonda izleyebilmenin keyfi demek…

Yeditepe İstanbul, Balat

 

Balat’ın henüz bu kadar popüler olmadığı, sokaklarında yalnızca ipe dizilmiş çamaşırların, oyun oynayan çocukların ve ipe dizilmiş çamaşırları ve oyun oynayan çocukları fotoğraflamaya çalışan amatör fotoğrafçıların olduğu zamanlar… Zuhal Olcay‘ın canlandırdığı Olcay’ın, işadamı eşinin iflası ve intiharının ardından ortahalli bir mahalleye taşınmasıyla başlayan olayları anlatan Yeditepe İstanbul‘daki o mahalle Balat’tı işte. Mahallenin Romanı adında bir roman yazmaya çalışan Yusuf karakteri aracılığıyla her bir insanını, her bir köşesini öğrendiğimiz mahalle, Balat’ın tüm karakteristik özelliklerini yansıtıyordu. Bugün Balat’ın sokaklarında oturmuş kahvenizi yudumlar, yeni açılan bir mekandan diğerine sokaklara hayran hayran bakarak yürür, mağaza ve galerilere göz atarken, eminiz size de her an Zuhal Olcay’la, Emre Kınay’la, Uğur Polat’la karşılaşabilirmişsiniz gibi geliyor.  2001-2002 sezonunda 47 bölümlük tek sezon olarak çektiği bir dizi olsa da 2002’den 2010’a dek farklı kanallarda 7 kez daha yayınlanmış olması ve biraz önce bahsettiğimiz o his, Yeditepe İstanbul‘un ne kadar başarılı bir dizi olduğunun kanıtı gibi.

Çemberimde Gül Oya, Beylerbeyi

 

Asmalı Konak ile milyonları ekran başına kitleyen Çağan Irmak2004-2005 sezonunda tek sezonluk bir diziyle büyük bir başarıya daha imza atmıştı. Çemberimde Gül Oya 1980 darbesi öncesi ve sonrasında olanları hem heyecanlı hem de duygusal bir hikâyeyle ekranlara taşımıştı. Çemberimde Gül Oya‘nın birçok bölümünün geçtiği o köşkü muhtemelen hatırlıyorsunuz. Hem de yalnızca bu diziden değil, birçok diziden hatırlıyorsunuz aslında. Beylerbeyi’nde bulunan ve yaklaşık 120 yıllık bir tarihi olan köşk, “Lazın Köşkü” olarak anılıyor. Sahibi İzzet Tuzcuoğlu, evini 1982’den beri dizilere kiralıyormuş ve Gırgıriye, Darbukatör Baryam, Güler misin Ağlar mısın, Çemberimde Gül Oya ve Yaprak Dökümü dizileri bu köşkte çekilmiş.

11.04.2018

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis