Skip directly to content

Tiyatro Bağımsızlık Yapar

Show
Tiyatro Bağımsızlık Yapar

Yazan: E. Geven, theMagger.com

Her tiyatroseverin, en çok da benim büyük bir merak ve heyecanla beklediği festivaldir İKSV İstanbul Tiyatro Festivali! Bu yıl 21.’si gerçekleşecek festival, 13 Kasım’da perdelerini açacak ve bizler de 26 Kasım’a kadar 6 uluslarası ve 13 yerli oyunla “tiyatro bağımsızlık yapar” diyeceğiz.

Martı, Pürtelaş Tiyatro:

Festivalin açılış oyunu Pürtelaş Tiyatro’dan. Çehov’un unutulmaz eseri, Serdar Biliş’in güncel yorumuyla ve hayranı olduğumuz oyuncularla buluşacak. Aradan geçen 120 yılı aşkın tarihe rağmen, günümüzün “arada kalmış, bir türlü harekete geçemeyen” insanıyla bizler de aynı dili konuşacağız.

Yazan: Anton Çehov Türkçe Versiyon: Sami Özbudak Yöneten: Serdar Biliş Oynayanlar: Boran Kuzum, Ecem Uzun, Fırat Tanış, Gonca Vuslateri, Kayhan Açıkgöz, Serdar Orçin, Sevil Akı, Şerif Erol, Tilbe Saran, Yasin Bardakçı, Cem Cücenoğlu    

Gösterim Tarihleri ve Yeri: 13-14-15 Kasım, Zorlu PSM Studio

Fotoğraf: Çağla Çağlar

 

Yuva, B Planı:

Sami Berat Marçalı’nın geçen yıl New York’ta sergilenen oyunu, festival süresince bizlerle olacak. Yolu New York’un göbeğinde kesişen Tazim, Chicho, Seda ve Barış’la, göçmenlik, varoluş ve aidiyet kavramlarını, iletişim ve birbirini anlama sorunsalı üzerinden birlikte sorgulayacağız.

Yazan ve Yöneten: Sami Berat Marçalı Oynayanlar: Bora Akkaş, Erol Ozan Ayhan, Özlem Zeynep Dinsel, Saim Karakale 

Gösterim Tarihleri ve Yeri: 14-25 Kasım, ENKA İbrahim Betil Oditoryumu

Fotoğraf: Deniz Sabuncu

 

Fresk (La fresque), Ballet Preljocaj:

Unutulmaz bir deneyim yaşatacak bu dans performansı,  İstanbul Tiyatro Festivali’nin senelik seyrine geri dönüşünün bir kutlaması. Kural tanımayan koreografileriyle dünya çapında ses getiren Fransız Angelin Preljocaj’ın son yapıtı Fresk, yorgun düşmüş iki seyyahın merak uyandıran serüvenini, kabına sığmayan bir yorumla aktaracak.

Prodüksiyon: Ballet Preljocaj Ortak Yapımcılar: Grand Théâtre de Provence, Maison des Arts de Créteil, Théâtre de la Ville – Paris / Chaillot – théâtre national de la danse, Scène Nationale d’Albi, National Taichung Theater (Taïwan) Koreografi: Angelin Preljocaj 

Gösterim Tarihleri ve Yeri: 18 Kasım, Zorlu PSM Ana Tiyatro

Fotoğraf: Jean-Claude Carbonne

 

Kelebekler (Farfelle), Compagnia TPO:

Festivalin en renkli gösterisiyle dünyaya bir kelebeğin gözünden bakacağız. Hepimiz, sahnede sanatçılarla birlikte renklerin, seslerin ve ışıkların da dansına eşlik edecek, bir yağmur ormanındaymış hissiyle kelebeklerin mucizevi yaşam döngüsüne tanık olacağız.

Ortak Yapımcılar: Compagnia TPO, Teatro Metastasio di Prato Yöneten: Davide Venturini, Francesco Gandi Koreografi: Anna Balducci, Piero Leccese 

Gösterim Tarihleri ve Yeri: 21-26 Kasım, Zorlu PSM Studio

Fotoğraf: Compagnia TPO

 

Göçmenler, Dostlar Tiyatrosu:

Mültecilerin, gözümüzün önünde cereyan eden hayatta kalma mücadeleleri, Genco Erkal’ın yönetmenliğinde sahneye taşınıyor. Bir tür olan belgesel tiyatro formunda karşımıza çıkacak olan oyunda, tasarım dili ve söylemiyle biz seyirciler de işin içine dahil ediliyoruz.

Yazan: Matei Visniec Çeviren: Zeynep Irgat, Osman Senemoğlu Yöneten: Genco Erkal Oynayanlar (alfabetik sırayla): Şirvan Akan, Ayşe Lebriz Berkem, Lütfi Can Bulut, Cem Çetin, Genco Erkal, Yiğit Yarar

Gösterim Tarihleri ve Yeri: 21-22 Kasım, Kenter Tiyatrosu

Fotoğraf: Dostlar Tiyatrosu

10.11.2017

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis