Skip directly to content

Ara Güler’in Fotoğrafladığı 5 Ünlü İsim ve Onlara Dair Hikayeler

Hide
Ara Güler’in Fotoğrafladığı 5 Ünlü İsim ve Onlara Dair Hikayeler

Duayen fotoğraf sanatçısı Ara Güler, adeta tarihi durduran İstanbul fotoğrafları başta olmak üzere, fotoğraf sanatına kazandırdığı eşsiz kareleriyle tanınır. Ekim 2018’de kaybettiğimiz usta isim, aynı zamanda dünyanın en ünlü isimlerini objektifine taşımasıyla da biliniyor. Bu isimleri fotoğraflama hikayeleri ise birbirinden etkileyici. Gelin, Türkiye’de yaratıcı fotoğrafçılığın uluslararası alanda da tanınan temsilcisi Güler’in fotoğrafladığı 5 ünlü ismi yakından tanıyalım.

 

Picasso

Şüphesiz ki, Güler’in fotoğrafladığı en ünlü isimler arasında başı çeken Picasso’dur. O dönemde herhangi bir fotoğrafçıya poz vermek bir yana, kimseyi yanına yaklaştırmayan Picasso, Ara Güler’e poz vermiş. Bu önemli olayın hikayesi ise şöyle; Güler, Picasso’nun kitabının basılacağı yayınevinde çalışanları tanıyormuş, hatta arkadaşmış onlardan biriyle. “Beni de görüşmeye götürmezsen konuşmam seninle” demiş ve gitmişler Picasso’nun yanına. “Picasso da sevdi beni” diye anlatıyor Güler, o kadar ki fotoğraflarının çekilmesine karşılık, Fransız ressam Cezanne’a benzettiği Güler’i resmetmeyi teklif etmiş Picasso. Ara Güler’in ifadeleriyle, “Türkiye’de bir adet orijinal Picasso var”, o da Ara Güler’in evinde.

 

 

Salvador Dali

Ara Güler’in fotoğrafını çektiğini öğrendiğinizde çok şaşıracağınız bir diğer isim de Salvador Dali. Sürrealist akımın temsilcisi olarak tanıdığımız Dali’nin Paris’te bir otelde kaldığı dönemlere denk geliyor hikaye. Ara Güler, Dali’nin odasının kapısını açıp içeri girdiğinde aldığı ilk tepki, “Niye benim fotoğrafımı çekmek istiyorsun?” olmuş. “Çok meşhursun da onun için” diye cevap vermiş Güler. Dakikasının 25 bin dolar ettiğini söyleyen Dali, karşılığında “Güzel ama ben bir dakikada fotoğraf çekemem ki!” cevabını alınca Güler’i odasından kovmuş.

O akşam yemeğe çıktığı arkadaşının vaftiz babasının Dali olduğunu öğrenen Güler, arkadaşının Dali ile konuşması üzerine ertesi sabah yeniden buluşmuş kendisiyle. “Senin fotoğrafını çekmeliyim, adamakıllı bir fotoğrafın yok.” demiş Dali’ye. “Kimse yokken gel” cevabını alan Güler, ertesi sabah konuştukları saatte yine oradaymış. Ancak odada onun dışında üç gazeteci daha varmış. Onları buradan dışarı çıkaracağını söyleyen ve elinde gümüş saplı bir baston tutan Dali, gazetecilere aynen şu sözleri söylemiş: Bilin bakalım, ziftin formülü nedir?” Benim adım Salvador Dali, bu bastonu ziftin içine sokar çıkarırım. Beş kuruşluk baston olur 50 bin dolar. Sen bunu yaparsan deli derler. Şimdi dediğimden ne anladınsa git onu yaz.” Gazetecilerin odadan atılmasıyla, Güler almış eline makinesini, işte o gün çekmiş bu kareyi.

 

 

Alfred Hitchcock

Peki ya Ara Güler’in, gerilim ve korku sinemasının en büyük ustası sayılan Alfred Hitchcock’u fotoğraflama hikayesini duymuş muydunuz? Kadrajı Hitchcock’un ayaklarını ön plana alarak oluşturmak isteyen Güler, sonra olanları şöyle anlatıyor: Hitchcock da rejisör olduğu için, fotoğraf işlerini de iyi biliyor. Karşımda kurnazca hareketler yapıyor. Sabah 11.00’de başladığımız çalışma hiç unutmuyorum akşam 17.00’te bitti.” Güler’in gözlemiyle, başta kendisine kızsa da sonra alışan Hitchcock, çekimin sonlarına doğru şakalaşıyormuş kendisiyle. Güler ise içinden, “Yahu ben Picasso’larla falan çalışıyorum, sen de kim oluyorsun? Sen Hitchcock isen ben de Ara Güler’im.” diyormuş.

 

 

Maria Calla

1950’li yılların en çok konuşulan isimlerinden biri var sırada, Maria Calla. Amerika’da doğan ve özellikle Aristotle Onasis ile yaşadığı ilişkiyle konuşulan Yunan sopranonun Ara Güler’in objektifine takılması şöyle gerçekleşmiş: Onasis’in yatının geldiği haberini alan Güler, bir balıkçı teknesi kiralayarak yatın yakınlarına ulaşmış. Teknenin direğine tırmanan ve fotoğraf çekmeye başlayan Güler’i Maria Callas görmüş. Bu durum Callas’ın çok hoşuna gitmiş olacak ki, çantasını açıp makyaj yapmaya başlamış ve Güler daha bir sürü kare yakalamış.

 

 

İndira Gandhi

Son olarak, Hindistan tarihindeki tek kadın başbakan olan İndira Gandhi’nin en son çekilmiş fotoğrafından bahsedelim. Kendisiyle röportaj yapmak amacıyla Gandhi’nin Yeni Delhi’deki evine giden Güler, aynı gece akşam uçağıyla Bangkog’a uçmuş. Otel odasına girerken gözüne takılan gazetelerdeki bir haber, belki de birkaç saat önce çektiği fotoğrafın önemini bağırır gibiymiş: “İndira Gandhi tevkif edildi.” Güler, hikayeden şöyle bahsediyor: “Bu demektir ki Gandhi’nin son resmi şu anda benim elimdeydi.”

23.09.2019

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis