Skip directly to content

!f Bağımsız Filmler Festivali’nde İzlemeniz Gereken Filmler

!f Bağımsız Filmler Festivali’nde İzlemeniz Gereken Filmler

Yazan: Ceyeka, theMagger

 

Ben önerileri vermekte oyalandıkça !f İstanbul’un tarihi geldi çattı. Son anda hala karar veremeyenler için toplu bir film önerisi yapıp, festivalin tadını çıkarmaya koyulacağım.

 

Une Jeune Fille De 90 Ans/ Doksanlarında Bir Genç Kız

 

Yönetmen: Valeria Bruni Tedeschi, Yann Coridian
Oyuncular: Thierry Thieû Niang, Blanche Moreau

 

Aşkın yaşı var mıdır? Bu yıl !f İstanbul’da bu sorunun cevabını bize 92 yaşındaki Blanche Moreau verecek. Alzheimer hastası olan Blanche, bir hastanede kendiyle aynı dertten muzdarip hastalarla beraber kalmaktadır. Dünyayla bağlantısını koparan Blanche, zar zor yemek yiyor ve sürekli yorgun bir şekilde günlerini geçirmektedir. Thierry Thieû Niang isimli ünlü dansçı bir gün hastaneye, hastalara dans dersi atölyesi için gelir. Bu atölyeye katılan hastalar, yaşlarına rağmen hayatla uyumlu bir hale gelirken; Blanche Moreau’da 92 yaşında yeniden aşkla tanışır. Dünyayla bağını koparmış Blanche, yeniden hayata tutunup aşkın tüm hallerini yaşamaya koyulur. Artık onun dünyasında aşkın getirdiği; kıskançlık, huzur, neşe ve yalnızlık vardır.

 

Aquarius

 

 

IMDb Puanı: 7.8/ 10
Yönetmen: Kleber Mendonça Filho
Oyuncular: Sonia Braga, Maeve Jinkings, Irandhir Santos

 

Kleber Mendonça Filho’nun Cannes’da Altın Palmiye için yarışan son filmi Aquarius. İnsanda farklı duygular uyandıracak bir film… Bir yandan köklerine sımsıkı bağlanma hikayesi, bir yandan modern bir Don Kişot hikayesi var karşımızda. Clara, Brezilya’nın zengin ve köklü bir ailelerinden birinin üyesidir. 65 yaşında olan Clara’nın oturduğu apartman 1940′larda inşa edilmiş ve deniz kenarında konuşlanan Aquaris’in son apartman sakinidir. O bölgede kalan son apartman sakini Clara, ancak ölürse apartman satılabilecektir. O bölgede diğer tüm apartmanlar çoktan yıkılmışken, Clara’nın inadı yüzünden Aquarius dimdik ayakta kalmıştır. Ancak Clara’nın taşınmama konusundaki inadı, onun için sancılı bir sürece dönüşmüştür. Tüm bu savaşa rağmen, müzik eleştirmeni olan Clara hayatını doya doya yaşamaktadır. Clara’nın plaklarıyla her sahnesine müzik sinen bir film var karşımızda.

 

Akher Ayam El Madina/ Şehrin Son Günlerinde

 

IMDb Puanı: 7.1/ 10
Yönetmen: Tamer El Said
Oyuncular: Khalid Abdalla, Laila Samy, Hanan Youssef

 

“Bu filmi yaparken, bir sürü şeyi anlamaya başladım. Örneğin neden birini sevemediğimi. Ya da neden birinin beni sevemediğini. Neden terk edildiğimi. Ya da neden bu kokuları, bu yerleri, bu insanları böylesine özlediğimi.” Tamer El Said (Yönetmen)

 

Her festivalde mutlaka bir Mısır, Fas, Tunus veya İran filmine listemizde yer veriyoruz. Çünkü oraların hikayelerini çok seviyoruz. Belki coğrafyalarımız benzeştiği içindir, bilemiyorum. Daha önce Seni Seviyorum Hedi‘de Tunus’un Yasemin Devrimi sonrasına tanık olmuştuk ve bizi çok etkilemişti. Şehrin Son Günlerinde ise Mısır’dayız. 2009 yılının Kahire’sindeyiz. Khalid bir belgesel üzerinde çalışıyor ve bu belgesel için dünyanın her tarafında yaşayan arkadaşlarından görüntüler istiyor. Bu görüntüler belgeseli için olsa da kendi şehrinin gerçeğini de yüzüne vuruyor. Bir yandan belgeselini yapmaya çalışıyor, bir yandan ev bulmaya, annesi ölmek üzere, kız arkadaşı şehri terk etmekte. Ve bir şehrin son günlerinde yaşanan kaos, gösteriler, yürüyüşler…

 

Buster’s Mal Heart/ Buster’ın Hasta Kalbi

 

IMDb Puanı: 8.1/ 10
Yönetmen: Sarah Adina Smith
Oyuncular: Rami Malek, DJ Qualls, Kate Lyn Sheil

 

Mr. Robot ile Emmy ödülü kazanan Rami Malek !f İstanbul’da da bizi karşılıyor. Buster; Y2K problemiyle kafayı bozmuş, boş bulduğu dağ evlerinde kalan bir dağ adamıdır. Bir yandan; 2000 yılından sonra eski bilgisayar ve yazılımlarında görülen ve tarih ve zamanla ilgili işlemlerde hatalı sonuçlara yol açan yazılım hatası olan Y2K’ya kafa yorar Buster. Diğer yandan da isminin Jonah olduğu eşi ve çocuklarıyla yaşadığı günleri hatırlamaktadır.

 

Koca Dünya

 

IMDb Puanı: 6.7/ 10
Yönetmen: Reha Erdem
Oyuncular: Berke Karaer, Ecem Uzun, Melisa Akman

 

Reha Erdem’in 73. Venedik Film Festivali’nde “Ufuklar” bölümünün Jüri Özel Ödülü’nü alan ve Uluslararası Adana Film Festivali’nden de dört ödülle dönen filmi İstanbul galasını !f İstanbul’da yapacak. Ali ve Zuhal, yetimhanede kardeş gibi büyümüşlerdir. Yetimhaneden çıkarılan gençler, koca dünyanın ortasına sudan çıkmış balık gibi düşmüşlerdir. Motosiklet tamirciliği yapan Ali, Zuhal’i evlatlık edinilen eve sık sık gidip kapıdan çevrilir. Ancak, bir gün evin babasının Zuhal’i ikinci bir eş olarak almak istediğini öğrenince kapıya dayanıp Zuhal’i kaçırır. Saklanmak içinse bir ormana sığınmışlardır.

 

The Fits

IMDb Puanı: 6.8/10
Yönetmen: Anna Rose Holmer
Oyuncular: Royalty Hightower, Alexis Neblett, Antonio A.B. Grant Jr.

 

Yeni bir Black Swan hikayesine hazır mısınız? Toni, 11 yaşında boks ringinde ter döken bir kızdır. O boks ringinde mücadele verirken, diğer tarafta çalışma yapar dans grubu kızları. Toni, bir köşede onların provalarını izlerken onların arasında olduğunu hayal eder. Bir süre sonra hem boks antrenmanlarına, hem de dans provalarına gitmeye, ancak dans grubundaki diğer kızlar teker teker hastalanmaya başlar.

01.11.2016

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis