Skip directly to content

İklim Değişikliği Hakkındaki Filmler

Show
İklim Değişikliği Hakkındaki Filmler

Bu yazımızdaki kurmaca filmlerdeki senaryoların birkaç çıkış noktası var; ciddiye alınmayan iklim değişikliği ve küresel ısınma sonucu sular altında kalan bir dünya, buzlarla kaplanan bir dünya ve hayatta kalmak, yiyecek bulmakta zorlanan insanlar… Listemizdeki belgeseller ise bu senaryoların (ne yazık ki) hiç de uzak olmadığına işaret ediyor:

THE 11TH HOUR | 2007, Leila & Nadia Conners

11th Hour, dünyanın ve ekosistemin karşı karşıya olduğu problemleri bir bir önümüze koyuyor ve bunlara karşı çözümler, önlemler öneriyordu. Oyunculuktaki başarısı kadar çevreyi korumak adına yaptıklarıyla da tanınan Leonardo DiCaprio The 11th Hour’ın anlatıcısı ve yapımcısıydı.

IMDb Puanı: 7.3/10

AN INCONVENIENT TRUTH | 2006, Davis Guggenheim

2000’lerin başında şaibeli bir şekilde Amerikan başkanlık seçimlerini rakibi George W. Bush’a kaybeden Al Gore, bu belgeselde iklim değişikliği ve küresel ısınma konularına karşı kamuoyu oluşturmaya çalışıyordu. İnsanlığın dünyaya verdiği zararın en çarpıcı şekilde anlatıldığı bu belgeselin üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen hâlâ aynı şeylerin tartışılıyor, hatta geriye doğru gidiliyor olması acı verici…

Oscar Karnesi: 2 Ödül – En İyi Belgesel, En İyi Orijinal Şarkı

IMDb Puanı: 7.5/10

BEFORE THE FLOOD | 2016, Fisher Stevens

National Geographic’in yapımcıları arasında yer aldığı bu belgesel, gezegenimizi ve insalığı bekleyen çevre felaketlerine karşı tüm bilimsel kanıtları sıralıyor ve tüm bunlara rağmen konunun gerçekliğini tartışmanın tehlikeli bir zaman kaybı olduğunu vurguluyor. Filmin afişi, “The science is clear; the future is not.”

IMDb Puanı: 8.4/10

CHASING ICE  | 2012, Jeff Orlowski

National Geographic fotoğrafçısı James Balog’un çevre, iklim değişikliği ve buzulların erimesi adına oldukça önemli veriler toplanmasına yardımcı olan projesini takip eden belgesel Chasing Ice, iklim değişikliğine bilimsel ve görsel veri sağlayan, oldukça önemli bir yapım. Farklı kıtaların Kuzey Kutbu’na yakın noktalarına sürekli fotoğraf çeken kameralar yerleştiren ve bu görsel veriyi analiz eden bu proje, durumun vehametini ve geri dönülemez eşiği çoktan geçmiş olduğumuzu gözler önüne seriyor.

Oscar Karnesi: 1 Adaylık – En İyi Orijinal Şarkı

IMDb Puanı: 7.8/10

MERCHANTS OF DOUBT | 2014, Robert Kenner

Mesleğini ve ünvanını kötü emellerle kullanan, para uğruna gezegenimizin geleceğini satan uzmanlar da yok değil… Sadece iklim değişikliği değil, birçok konunun özellikle eğitimsiz kesim tarafından ciddiye alınmama sebebi de televizyonlara çıkıp yanıltıcı ve bilimsel olmayan açıklamalarda bulunan bu sözde-uzmanlar. Robert Kenner’ın belgeseli bu olaya parmak basıyor ve bu insanların iklim değişikliğinin de aralarında bulunduğu birçok konuda dünyaya dolaylı yoldan verdiği zarara dikkat çekiyor.

IMDb Puanı: 7.7/10

11.08.2017

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis