Skip directly to content

İstanbul’da Özlediğimiz Sinema Salonları

Show
İstanbul’da Özlediğimiz Sinema Salonları

Zamanında büyük bir öneme sahip sinema salonlarının birçoğu şuan yok. Biraz geçmişe gidip, İstanbul’un kültür-sanat alanında çok önemli yere sahip olan ve ne yazık ki kapanan sinemaların hikayelerine bakalım. 

Feriye Sineması (1995 - 2008, 2012 - 2016)

Feriye Sineması, Feriye Sarayı’nın Feriye Karakolu binasında yer alıyordu. Bugün Galatasaray Üniversitesi ve Kabataş Erkek Lisesi gibi tarihi binaların da yer aldığı bu kompleks, Dolmabahçe ve Çırağan gibi Boğaz hattındaki Osmanlı saraylarının bir uzantısıydı - ki zaten ‘feriye’ sözcük olarak da ‘uzantı’, ‘ikincil’ anlamı taşımakta. 1995’te Kabataş Eğitim Vakfı tarafından restore edilen karakol, Feriye Sineması olarak kapılarını açmıştı. Sinemanın ilk kapanışı, 2008 yılında, tarihi binaya restorasyon yapılamadığı için perde sayısının arttırlamayışı nedeniyle gerçekleşti. 4 yıl sonra, tek perdeyle de olsa yenilenerek başta İstanbul Film Festivali gibi özel etkinliklerde kullanılmanın yanı sıra yeniden bir sinema olarak aramıza geri döndü. Heyecan verici bir geri dönüştü bu, çünkü yenilenen salon, kaliteli ses ve görüntü sistemiyle, koltuklarıyla, yüksek tavanı ve balkonuyla nostaljik salonları çağrıştırıyordu.

  

 

Sinepop Sineması (1943 – 2012)

Beyoğlu’nun uzun süre direnen, fakat değişeme yenilen salonlarından bir diğeri, Sinepop Sineması’ydı. Emek Sineması ile girişleri karşılıklı olan sinema, 1943 yılında kapılarını Yeni Ar Sineması olarak açmıştı ve uygun fiyata kovboy filmleri, tarzan filmleri ve Japon korku filmleri göstermesiyle bilinirdi. Yeni Ar’ın Sinepop’a dönüşümü, Türkiye’de sinemanın modernleşmedeki öncülerinden biri olduğu için heyecanla karşılanmıştı. Uzun yıllar İstanbul Film Festivali’nin salonları arasında yer alan sinema, 2010’larda bir AVM’nin inşaatı sırasında önce ses, gürültü kirliliği ve darbeli matkap sarsıntısı olarak, daha sonra çatlaklardan yangınlara uzanan türlü fiziksel zararla olumsuz etkilendi ve en sonunda kapılarını kapatmak zorunda kaldı.

 

Melek Sineması (1954-1984, 2007-2007)

Atlas Sineması’nın çıkış kapısının da açıldığı Erol Dernek Sokak’ta yer alıyordu Melek Sineması. (Aslında bu, Emek Sineması’nın 1930’larda açıldığındaki ilk adıydı aynı zamanda.) 1954’te açılan sinema, İstiklal Caddesi’ndeki birçok sinemanın aksine caddenin üzerinde değil, arka sokağındaydı ve Anadolu Pasajı’nın içerisinden geçilerek de girilebiliyordu. Girişindeki aynalar nedeniyle Aynalı Sinema olarak da biliniyordu. 1960’lar boyunca yalnızca filmlere değil, özellikle yurt dışından gelen ünlü şarkıcıların performanslarına da ev sahipliği yaptı. Salon, çok uzun yıllar boyunca sinema olarak değil, gece kulübü ya da eğlence merkezi olarak kullanılmış olsa da, 2004 yılında el değiştirerek yeniden film de izlenebilir bir oturma düzenine geri dönülmüş, Yeni Melek Gösteri Merkezi adını almış, 2009 yılında İstanbul Film Festivali’nin sadece salonlarından biri değil, festival merkezi de olmuştu. Yeni Melek Gösteri Merkezi, 2014 yılında kültür merkezine dönüştürülmek üzere kapandı; fakat olmadı.

 

Bu sinemalar dışında İstanbul Film Festivali’nin tarihi boyunca uğradığı, bir kısmı halen kullanımda olan sinemalar ise şunlar: Alkazar Sineması, Atatürk Kültür Merkezi, Dünya Sineması, Fitaş Sineması, Fransız Kültür Merkezi, Gazi Sineması, İnci Sineması, İstanbul Modern Sinema, Kent Sineması, Konak Sineması, Lale Sineması, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, SALT Beyoğlu, Sinema TV Balmumcu, Moda Sineması, Sinema 74, Süreyya Sineması.

10.05.2018

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis