Skip directly to content

İzlemeniz Gereken Hayvan Belgeselleri

Show
İzlemeniz Gereken Hayvan Belgeselleri

Doğa ve çevre konusunda bilinçlenmek önemli! Hayvanların başrolde olduğu, onların yaşamını kutlayan ya da bizi karşı karşıya oldukları tehlikelerle yüzleştiren belgeselleri bir araya topladık:

 

VIRUNGA | 2014, Orlando von Einsiedel

 

Kongo’nun çeşitli kaynaklar elde etmek nedeniyle yasadışı yollardan yok edilmeye çalışılan Virunga Milli Parkı’nı ve buradaki ormanlarda nesli tükenmekte olan dağ gorillerinin karşı karşıya olduğu tehlikeleri anlatıyor bu Netflix belgeseli. Parkı ve gorilleri korumaya ve kurtarmaya çalışan ve silahlı güçlere karşı koyan bir grup aktivistin ilham verici öyküsü derinden etkiliyor.

IMDb Puanı: 8.3/10

 

BLACKFISH | 2013, Gabriela Cowperthwaite

 

Başta ABD olmak üzere dünyanın birçok noktasında eğlence parklarında hapsedilen katil balinaların cehenneme dönen yaşamlarını konu alan Blackfish, psikolojisi bozulan balinaların eğitmenlerini öldürdüğü veya yaraladığı birkaç vaka üzerinden doğaya karşı işlenen bu suçu irdeliyor.

 

IMDb Puanı: 8.1/10

 

THE LAST LIONS | 2011, Dereck Joubert

 

50 yıl önce Afrika’da yarım milyonu aşkın aslan bulunurken bugün bu sayı 20 bin civarında. Yıllarca National Geographic için çalışmış gezgin ve araştırmacı çift Derecek ve Beverly Joubert’in Botswana çayırlarında çektiği bu belgesel, bu korkutucu durumun ve çevre sorununun nedenlerini araştırıyor ve sorunun ardındaki kapitalist sebeplere çomak sokuyor.

 

IMDb Puanı: 8.4/10

 

PROJECT NIM | 2011, James Marsh

 

Man on Wire’ın Oscar ödüllü yönetmeni ve yapımcılarının imzasını taşıyan bu belgesel, 1970’lerde iyi kurgulanmış ve bilimsel araştırma sınırlarını aşarak duygusal bir bağlılığa dönüşmüş Project Nim deneyine odaklanıyor. Dil yetenekleri test edilen ve insanlarla iletişim kurması sağlanan şempanze Nim ve eğitmeninin hikayesinin Rise of the Planet of the Apes ile aynı yıl karşımıza çıkması, filmin etkisini daha da güçlendirmişti açıkçası!

 

IMDb Puanı: 7.4/10

 

THE COVE | 2009, Louie Psihoyos

 

Tamamı gerçek bir aksiyon filmi, bir soygun filmi tadındaki kurgusuyla bir solukta izlenen The Cove, son yılların en iyi belgesel filmlerinden biri. Bu başarısının bir kısmını ise ne yazık ki rahatsız edici ve iç acıtıcı bir katliama borçlu; film Japonya’daki Taiji yakınlarından bulunan bir koyda her yıl düzenli olarak yapılan bir toplu yunus avını / katliamını görüntüleme çabasındaki bir grup aktivisti izliyor.

 

Oscar Karnesi: 1 Ödül – En İyi Belgesel Film

28.10.2017

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis