Skip directly to content

Spor Dünyasından Etkileyici Hikayeler: En İyi Spor Belgeselleri

Hide
Spor Dünyasından Etkileyici Hikayeler: En İyi Spor Belgeselleri

Spor sadece sağlıklı bir yaşam için ihtiyacımız olan bir araç değil. Hedefe kitlenme, takım ruhu, rekabet, kararlılık, vücudun sınırlarını zorlama ve yaşama yön verme gibi parçaları nedeniyle spor, sporcuların yaşamı ve spor dünyası birçok ilham verici hikayeye fon oluşturuyor. Bu hikayeleri anlatan spor belgeselleri arasından sizin için en sevdiklerimizi seçtik:

Spor Belgeselleri

Free Solo | Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi, 2018

Oscar ödüllü belgeseller arasında yerini alan Free Solo, nefes nefese izlenen bir dağcılık belgeseli. Çıplak ellerle, hiçbir ekipman kullanmadan -yani Free Solo tekniğiyle- dağcılık dünyasının en zorlu kayalarından birine, El Capitan’a tırmanmayı başaran Alex Honnold‘un kararlı macerası, hedefine ulaşma yolunda kendisine, vücüdunun sınırlarına ve doğaya karşı verdiği mücadele, hem kişisel gelişim açısından ilham verici bir hikaye hem de ölüm korkusunun spor aşkına yenik düştüğü bir başarı yolculuğu.

 

Icarus | Bryan Fogel, 2017

Oscar ödüllü bir diğer belgesel, spor belgeselleri türüne de polisiye ve suç belgeselleri türüne de dahil olma potansiyeline sahip. Özellikle Lance Armstrong’un bisiklet dünyasını sarsan doping skandalının ardından spor dünyasındaki doping meselesini kendi fiziksel sınırlarını zorlayarak incelemek isteyen Bryan Fogel, öncelikle yasal yollarla doping kullanmanın ve spor müsabakalarına katılmanın yollarını araştırıyor ve uyguluyor. Fakat araştırmasının gidişatı onu da belgeseli Icarus‘u da bambaşka bir boyuta sürüklüyor. Tanıştığı Rus bir bilimadamı sayesinde, Rusya’nın olimpiyat oyunlarındaki doping zincirine dair detaylar ortaya çıkıyor ve belgesel politik oyunların başrolde olduğu tehlikeli bir kovalamacaya dönüşüyor.

 

Barça Dreams | Jordi Llompart, 2015

Dünyanın tartışmasız en büyük, en başarılı futbol kulüplerinden biri FC Barcelona. Kulübün başarıya, servete ve üne ulaşmasındaki uzun yolculuğunun tüm adımlarını gözler önüne seren bu futbol belgeseli, Messi, Hernández ve Iniesta gibi ünlü futbolcuların, prestij sahibi antrenör Guardiola‘nın ve daha birçok ünlü simanın katılımıyla hem sporun özüne, hem takım ruhuna, hem spor yöneticiliğine hem de Katalan kültürel mirasına dair birçok değerli anı  ölümsüzleştiriyor.

 

The Armstrong Lie | Alex Gibney, 2013

İlham verici hikayeler yalnızca başarı hikayeleri olmak zorunda değil. Hatırlarsanız, uzun yıllar bisikletin en başarılı ve en üstün yetenekli sporcusu olarak ünlenen Lance Armstrong‘un tüm kariyerinin bir yalan üzerine kurulu olduğu ortaya çıkmıştı. Doping suçlamaları ve bu suçlamaları defalarca reddedişine rağmen ardından gelen itirafıyla her şey sona ermişti. Ne kadar ünlü ve başarılı olduğu düşünülse, kitleler tarafından hayranlıkla takip edilse de her şeyin sonu bir yalan zinciriyle gelebilliyor. Lance Armstrong’un hikayesi, spor dünyasının karanlık yüzünü ortaya döküyor ve sporcuları doping yalanının neler yapabileceğine dair uyarıyor.

 

Undefeated | Daniel Lindsay, T.J. Martin, 2011

Manassas Tigers, ABD’de hiçbir ayrıcalığa, fona ya da desteğe sahip olmayan bir Amerikan futbolu takımıyken takımın kaderi bir antrenörün, Bill Courtney‘in fedakarlıkları ve başarısıyla değişiyor. Oscar ödüllü belgesel Undefeated, ligdeki diğer okulların hazırlık yapması için kiralanacak kadar başarısız ve yenilgi garantili olarak görülen bu takımın, nasıl yenilmez ve güçlü bir takıma dönüştüğünü anlatıyor.

 

When We Were Kings | Leon Gast, 1996

Muhammad Ali spor tarihinin en ikonik figürlerinden biri, dünyanın belki de gelmiş geçmiş en iyi boksörlerinden. Fakat bir zamanlar onun da adı duyulmamış, her şeye yeni başlayan ve kendini kanıtlama arzusuyla yanıp tutuşan genç bir sporcu olduğunu unutmamak gerek. When We Were Kings, Muhammad Ali’nin 1974’te Zaire’de çıktığı unutulmaz boks maçını konu alıyor. Şampiyon George Foreman ve küçümsediği rakibi Ali, spor tarihini değiştirecek bu maçta karşı karşıya geliyor.

 

23.09.2019

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis