Skip directly to content

Yeni Disney Filmleri Aslan Kral ve Daha Fazlası Geliyor!

Hide
Yeni Disney Filmleri Aslan Kral ve Daha Fazlası Geliyor!

Aslan Kral, Güzel ve Çirkin ve Aladdin gibi çizgi filmler, 90’larda büyümüş olanların çocukluklarında etki bırakmıştır. Disney’ son yıllarda bu nostaljik çizgi filmleri – hatta çok daha önceden yaptığı Külkedisi, Uyuyan Güzel gibi çizgi filmleri de – birer film olarak yeniden çekmeye başladı. Özellikle bu yıl ve önümüzdeki yıl yeni Disney filmleri için çalışmalar o kadar hızlı ilerliyor ki, neredeyse yılda 2-3 filmin yeniden çevrimini birden vizyona giriyor. Bu furyanın iyi yanları da, kötü yanları da var tabii… Bazı filmler orijinalinden bile iyi olurken, bazıları pek tatmin etmeyebiliyor.

Aslında Disney’in bir çizgi filmi live-action film olarak çekmesi, son yıllardaki bu karardan çok öncelere dayanıyor. 1996’daki 101 Dalmaçyalı / 101 Dalmatians filmini ve sonrasında 2000’de gelen devam filmi 102 Dalmaçyalı / 102 Dalmatians bunun bir örneğiydi denebilir. Çizgi filmlerin yeniden çevrimleri olan yeni Disney filmleri furyası 2014’te, pek de fark ettirmeden başladı.

 

 

Angelina Jolie‘nin filme adını veren kötü kalpli cadıyı canlandırdığı Malefiz / Maleficent, aslında Disney’in 1959 tarihli klasik Uyuyan Güzel çizgi filminin Prenses (Elle Fanning) yerine kötü kalpli cadıya ve onun karakter gelişimine odaklanan bir yeniden çevrilmiş haliydi. Çok yakında devam filmi Maleficent: Mistress of Evil Türkiye’de 18 Ekim 2019‘da vizyonda olacak.

 

Yeni Disney filmleri başarısını 2015 ve 2016’daki iki filmle biraz daha ilerletti. Sırasıyla 1950 ve 1967 tarihli çizgi filmler Külkedisi / Cinderella ve Orman Çocuğu / The Jungle Book, birer film olarak tekrar çıktı. Cinderella, Shakespeare uyarlamaları ve dönem filmleriyle tanınan Kenneth Branagh‘a, tüm hayvanların görsel efektlerle yeniden yaratılacağı The Jungle Book ise MARVEL evreninden tanınan Jon Favreau’ya emanet edildi. The Jungle Book, ardından gelecek Disney yeniden çevrimleri hakkındaki beklentileri gerçekten yükseltmişti. 

 

 

Sırada yeni Aslan Kral filmi var! Tıpkı The Jungle Book gibi tüm karakterleri bilgisayar ortamında yaratılan hayvanlardan oluşan The Lion King için The Jungle Book‘un yönetmeni Jon Favreau. Aslan Kral Simba rolünde Donald Glover, babası Mufasa rolünde James Earl Jones, kötü kalpli amcası Scar rolünde Chiwetel Ejiofor, çocukluk aşkı Nala rolünde ise Beyoncé var!

 

Bununla da kalmıyor, daha bir çok yeni Disney filmi yolda: Uzakdoğulu kadın kahraman Mulan‘ın hikâyesi bu kez bir kadın yönetmenden, Niki Caro‘dan Mart 2020’de izlenilecek. Filmin kadrosu tamamen Uzakdoğulu oyunculardan oluşacak; Mulan’ı Liu Yifei adlı genç oyuncu canlandırırken, Jet Li ve Gong Li gibi ünlü oyuncuları da filmde yer alacak. Aralık 2020‘de ise dalmaçyalılar sinemaya geri dönüyor, ama bu kez filmin merkezinde kötü kalpli Cruella var. Emma Stone‘u Cruella rolüyle perdede olacağı filmin yönetmeni ise I, Tonya ile büyük başarı elde eden Craig Gillespie olacak. 2020 sonrası içinse Pinokyo, Notre Dame’ın Kamburu, Lilo & Stitch, Küçük Denizkızı ve Herkül gibi Disney animasyonlarının yeniden çevrimleri gündemde.

 

Yazan: Bahar Altay

Mecra: theMagger.com

23.09.2019

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis