Skip directly to content

Yoga Felsefesi Beden, Zihin ve Ruhun Eşsiz Uyumu

Hide
Yoga Felsefesi Beden, Zihin ve Ruhun Eşsiz Uyumu

Evet, yoga çoğu kişi için yeni bir uğraş değil. Hatta muhtelemen pek çok kişinin uzun bir zaman önce adını duyduğu veya denediği, belki de düzenli olarak hayatına dahil ettiği bir pratik. Tam da bu sebeple, insanın kendisine şu soruyu sorması gerekli: yoga gerçekten ne kadar biliniyor?

 

Yogayı gerçekten ne kadar biliyorsunuz? Yalnızca son dönemlerde bu denli popülerleşmiş olmasından kulaktan dolma bilgilerle mi idare ediyoruz, yoksa yoganın kökenini ve felsefesini, çeşitlerini, bizler ile tanıştırdığı bedensel, zihinsel ve ruhsal bilinç aşamaları gerçekten farkında mıyız? Siz de hangi tarafa daha yakın olduğunu düşünürken biraz olsun arada kalıyorsanız, işte bu yazı sizin için.

 

 

Yoga Nedir?

 

Yoga denilince akıllara “bütünsellik” kavramı gelmeli. Çünkü, bir yaşam felsefesi olarak yoga; bedenin, zihnin ve ruhun uyum içerisinde çalışarak evren ile bütünleşmesini amaçlıyor. Kökeni Hindistan’a uzanan yoganın Sanskritçe’de türediği kök harfi olan “yuj” bu anlamı taşıyor. “Yuj” kelime kökü; bir araya gelme, birleşme, kavuşma gibi anlamlar içeriyor. Aynı şekilde, bu kökten türeyen “yoga” kelimesinin de anlamlarından bir tanesi; birleştirmek.

 

 

Yoga’nın Kısa Tarihi

 

Yogayı ve bağlı olduğu felsefenin anlaşılması adına hikayesi önem taşıyor. Yoganın kökeni, yaklaşık 50.000 yıl öncesinin Hindistan’ına dayanıyor ve İndus Vadisi’nde yapılan kazılarda, bazı taş mühürlerin üzerinde bugün yaptığımız yoga duruşlarının temelini oluşturan figürlere rastlanıyor. Bugün yoga ile ilgili bilgi sahibi olmamızı sağlayan ilk kaynaklar olarak bilinen, 2000 yıllık “veda”lar da, yine Hindistan’da keşfediliyor.

 

Patanjali adlı Hint düşünür, günümüzde yoganın kurucusu olarak kabul ediliyor. Öyle ki, kendisinin Patanjali’nin Yoga Sutraları adlı, tarihi metinlerden farklı yoga teorilerine, tüm gözlemlerini topladığı metni, günümüzde birçok farklı yoga pratiğinin temel aldığı kaynak olarak kabul görüyor. Bu metin, yoga felsefesini anlatan bilinen eski metin olmak dışında başka bir özelliğiyle daha öne çıkıyor, o da sutraların 8 bölümden oluşuyor olması. Burada 8 sayısı önemli, çünkü bu sayı aynı zamanda kişilerin yoga yolculuğunda atacağı 8 adımı simgeliyor.

 

 

8 Basamaklı Yoga Yolculuğu

 

Yogada yolculuğun ilk adımı Yama. “Olumsuzluklardan arınma” olarak da bilinen bu aşamada esas olan beş nokta var; şiddetsizlik, dürüstlük, çalmamak, arzuların kontrolü ve bırakabilmek, yani ihtiyaç duyulmayan olayların, duyguların, kişilerin gitmesine izin vermek. İkinci basamak, Niyama yani “olumlulukları güçlendirmek.” Bu aşama; içsel ve dışsal arınmayı (saflık), yaşamın sunduklarıyla mutlu olmayı (yetinmek), içsel disiplini korumayı (ateşli çaba), kişisel eğitime ve özveriyle çalışmaya devam etmeyi (adanmak) içinde barındırıyor.

 

Günümüzde çoğu yoga sever, aslında üçüncü basamak olan Asana‘ya kadar geliyor ve ilerisine geçmiyor. Asana, “yoga pozu” anlamına gelen ve bedensel duruş teknikleri üzerine yoğunlaşan bir aşama. Sonrasında,  Pranayama‘ya geçiş var; burada nefes devreye giriyor. Yogada yaşam enerjisi olarak kabul edilen nefesin kontrolü bu aşamada çok önemli. Sonraki aşamalar; Pratyahara (Duyuların Kontrolü), Dharana (Konsantrasyon Teknikleri), Dhyana (Meditasyon Teknikleri) ve Samadhi (Üstün Yoğunlaşma Teknikleri, Bilinç Kontrolü). Yoganın bu 8 basamaklı yolu, “Ashtanga Yoga” olarak da bilinmekte.

 

 

Yoga Çeşitleri

 

Yoganın çok fazla çeşidi var ancak aşağıda bahsedilecek olanlar en temelleri;

 

Ashtanga Yoga

 

Ashtanga Yoga, Patanjali’nin yoganın sekiz basamağı konsepti üzerine kurulu. Ashtanga Yoga’da amaç, her duruşu bir nefes eşliğinde uygularken, aynı zamanda da bedenin belli bölgelerine odaklanmak. Bu ciddi bir konsantrasyon ve beden gücü gerektiriyor. Zaten bu yoga şeklinin özelliği de, kişiyi bolca terleterek toksinleri atmayı sağlaması.

 

 

Vinyasa Yoga

 

Vinyasa Yoga, aslında Ashtanga tarzından yola çıkarak geliştirilmiş bir yoga şekli. Aynı zamanda da yogaya yeni başlayanlar için en uygun stillerden biri. Bir pozdan diğerine, nefes ile uyumlu bir şekilde geçmeyi esas alıyor.

 

Hatha Yoga

 

Hatha Yoga, en yaygın yoga stillerinden biri ve en öne çıkan özelliği, dengeleyici oluşu. Eril ve dişil enerjiler gibi, bedende ve ruhda var olan zıtlıkları temel yoga duruşlarıyla dengelemeyi amaçlıyor.

 

 

Kundalini Yoga

 

Kundalini Yoga, meditasyonun ağırlıkta olduğu bir yoga türü. Omurganın en alt kısmında kundalini denen bir enerji yer alıyor ve Kundalini Yoga, bu enerjiyi yükseltmeyi amaçlıyor. Bedensel pratiklerin yanı sıra, spiritüel bir deneyim yaşamak isteyenler için Kundalini Yoga oldukça uygun.

Bir de Kahkaha Yogası var. Beynimiz gerçek ve sahte kahkahaları ayırt edemiyor. Kahkaha yogası Hintli tıp doktoru Dr. Madam Kataria tarafından keşfedilmiş bir teknik. Bir nevi kahkaha ile yoga nefes tekniklerinin birleştirilmesi aslında. Bir grup içinde kahkaha egzersizi başlatılıyor ve kişiler göz göze geldikçe kahkahalar artarak devam ediyor. Bu da beyne giden oksijeni arttırarak, gerçekten de daha mutlu, enerjik hissetmeyi sağlıyor.

 

Neden Yoga Yapılmalı?

 

Yogaya çoğunlukla stres azaltma yöntemi olarak bakıldığı bir gerçek. Yoga yapıldığında günlük yaşamdaki dingin ve huzurlu ruh halleri fazlalaşır, özellikle pozlara nefes çalışmalarını dahil edince kaslar rahatlar ve dolayısıyla stres seviyesi azalır. Her şeyden önce yoga; kişiyi anda tutar. Günün sonunda, yeni pozlar öğrenilmesi kişinin bedeninin sınırlarını keşfetmesine yol açar. O an zihin ne kadar dolu ve karışık olursa olsun yoga yaparken pozlara odaklanmak gerekir.

 

 Yogada kişinin esneme ve denge yeteneği ciddi anlamda gelişiyor. Buna ek olarak; beden daha iyi tanınıyor, güçlü ve zayıf kasların farkına varılıyor. Yoga, bir kendini tanıma yolculuğu.

 

 

Yoga ile ilgili Belgesel ve Kitap Önerileri

 

2014 yapımı belgesel Awake: The Life of Yogananda, “Bir Yoginin Otobiyografisi”  başlıklı kitabıyla Batı dünyasını 1920’lerde Hindu kültürü ve yoga felsefesiyle tanıştıran Yogananda‘yı anlatıyor. Yogananda, yoganın bugünkü yaygınlığına ulaşmasında olduğu kadar, bilim, din ve  kültür üzerine de büyük etkisi olan biri.

 

Samsara ise doğrudan yogayla ilgili olmasa da yoga felsefesinin barındırdığı birçok öğretiye ve amaçladığı birçok pozitif etkiyle paralel bir film. Çekimleri 5 yılda, 5 kıtada ve 25 ülkede tamamlanan bu belgesel; dünyanın farklı köşelerinden insan, medeniyet ve doğa manzaralarını gözler önüne seriyor. Samsara, Sanskritçe’de “doğanın sonsuz döngüsü” anlamına geliyor.

 

Mircea Eliade‘nin Yoga: Ölümsüzlük ve Özgürlük kitabı da, Hindu maneviyatının kalbindeki dört kavramı, karma, mãyã, nirvana ve yoga‘yı detaylı bir şekilde açıklıyor.

 

Yazan: İrem Bali

Mecra: theMagger.com

23.09.2019

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis