Skip directly to content

Hatıralar beynimizde dinlenme sırasında dosyalanıyor

Hatıralar beynimizde dinlenme sırasında dosyalanıyor

Hatıraların zihnimizde korunabilmesi için, dinlenme anında önceki deneyimlerin tekrar edilmesinin gerekliliği tespit edilmiştir; böylece beyin gelecekte hızlı hatırlama için anıları dengeleyip korumaktadır. Yeni yapılan bir araştırma önceki deneyimlerin tekrar edilmesinin bellek konsolidasyonu (memory consolidation: gelecekte anıların hızla hatırlanması için beynin anıları sağlamlaştırdığı sürecin ismi)  için önem taşıdığını göstermektedir. Bunun fizyolojik mekanizmasını anlamak, bellek konsolidasyonunun etkilendiği Alzheimer hastalığı gibi amnezik durumların üstesinden gelmek için gereklidir.

University College of London (UCL)’da fareler üzerinde yapılan yeni bir araştırmaya göre, beynin bir kısmında oluşan hatıralar dinlenme sırasında tekrarlanmakta ve beynin farklı bir bölgesine aktarılmaktadır. Baş araştırmacı Dr. Freyja Ólafsdót “Sağlıklı bir beynin hafızayı nasıl depoladığını ve bunlara nasıl ulaştığını anlamak istiyoruz. Bu, bizlere Alzheimer hastalığı gibi bu süreci bozan durumları anlamamız için bir şans verecek. Alzheimer hastalığı olan kişilerin yakın geçmişi hatırlarken sorun yaşadığını fakat geçmişe ait olan çocukluk anılarını daha kolay hatırladıklarını biliyoruz. Çalıştığımız beyin kısımları Alzheimer’da ilk etkilenen bölgelerden ve şimdi bu kısımların hafızanın güçlendirilmesi sürecinde de yer aldığını biliyoruz.” dedi.

Nature Neuroscience’de yayımlanan çalışmada aktivite sonrası dinlenmede olan farelerde eş zamanlı olarak iki beyin bölgesinde uykunun hafıza güçlendirilmesindeki rolü araştırıldı.

Çalışmada 6 fare, 6 metrelik bir pistte 30 dakika koştuktan sonra 90 dakika dinlendi. Dinlenme sırasında hafızanın oluştuğu hipokampustaki konum hücrelerinin ve hafızanın transfer edildiği entorinal korteksteki yön bulma (grid) hücrelerinin yanıtları incelendi.

Konum hücrelerinin yanıtları, farelerin dinlenme sırasında zihinlerinde pisti tekrar koştuklarını ancak bunu gerçekte yaşadıklarından 10-20 kat daha hızlı yaptıklarını gösterdi. Beynin farklı bölgesindeki konum hücrelerinde aynı tekrar neredeyse aynı anda, 10 milisaniye gecikmeyle gerçekleşti; bu farelerin hafızasının beynin bir bölümünden diğerine taşındığını işaret ediyor.

Çalışmanın yöneticisi, Dr. Caswell Barry “Bu, hafıza için önemli olduğu bilinen beynin iki bölgesinde anıların bir bölgeden diğerine depolandığını gösteren koordineli tekrarı ilk kez görüşümüz. Hipokampus düzenli olarak bilgiyi alır ancak her şeyi depolayamadığı için önemli anıları uzun süreli depolama için tekrarlar; entorinal kortekse ve beynin diğer bölgelerine de transfer ederek bilginin korunmasını ve hızlı ulaşımını sağlar.” dedi.

Araştırmacılar Alzheimerli farelerde hafıza konsolidasyon mekanizmasını daha iyi anlamak için hafızanın, beynin diğer bölgelerine transferini ve tekrarını araştırarak hafıza güçlendirilmesi mekanizmasını daha iyi anlamayı, uyku kalitesi ile hafıza kaybı koşulları arasındaki ilişkiyi incelemeyi planlıyorlar.

MCC 1712 (Şubat 2017)

Referans;

Yukarıdaki metin https://www.sciencedaily.com/releases/2016/04/160418120102.htm  haberinden özetlenmiştir. Erişim tarihi: 14.11.2016

01.11.2016

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis