Skip directly to content

John F. Kennedy’nin Sırt Ağrıları ve Ağrıların Hayatına Etkisi

John F. Kennedy’nin Sırt Ağrıları ve Ağrıların Hayatına Etkisi

ABD’nin 35. Başkanı olan John Fitzgerald Kennedy, Oval Ofis’e seçilen en genç başkan ünvanına sahip, canlılık ve gençlik dolu dinamik bir kişiydi. Bu dinamik portrenin altında yatan gerçek ise Kennedy’nin erken yaşlardan itibaren kronik sırt ağrısı ile mücadele ettiği ve bu ağrı ile ilgili biri diskektomi, biri de enstrümantasyon ve füzyon operasyonu olmak üzere 4 büyük başarısız operasyon geçirdiği idi. Bu sağlık durumu, Kennedy ailesi tarafından 2001 yılına kadar bir sır olarak saklanmıştı.

Kennedy’nin bel ağrısının etiyolojisi incelendiğinde ağrının multifaktöriyel bir kökenden geldiği ve mekanik bel ağrısı, sakroiliyak eklem hastalığı ve lomber radikülopati semptomlarıyla seyrettiği ve bu sebeple bir çok tedavi yöntemi ve farklı cerrahi operasyonlar ile tedavi edilmeye çalıştığı görülmüştür.

John F. Kennedy’nin durumu, insan doğasının karmaşıklığı ile ilgili özel bir vakadır. Bir insan hakları savunucusu olarak varlıklı bir politikacıdan bir savaş kahramanına dönüşmesi, metamfetamin kullanımı ve ABD’nin en genç  ve muhtemelen 20. yüzyılda sağlık durumu en kötü başkanı olarak Vietnam savaşının mimarlarından olması… Oval ofiste geçirdiği 1000 gün, nükleer savaş tehdidi ve sivil itaatsizlikler ile mücadele ettiği zorlu bir dönem olmuştur. İşte bu dönemde, ağrı sıklıkla onu zayıflatmış ve günlük hayatını belirgin ölçüde etkilemiştir. Rahatlamak için egzersiz, masaj ve prokain enjeksiyonu kombinasyonunu uygulamış, destek ortezler ve koltuk değnekleri kullanmış, uyuşturucular ve yasadışı intravenöz metamfetamin enjeksiyonları ile ağrıyı kontrol altına almaya çalışmıştır.

Ağustos 1963’te ağrının nüks etmesiyle Başkan Kennedy’nin tedavi kürleri sıklaştırılmış ve korse kullanmak zorunda kalmıştır. Bu korsenin Başkan Kennedy’nin ölümünde rol oynamış olabileceği hâlâ bir tartışma konusudur. Bir teoriye göre korse, suikastçı Lee Harvey Oswald’nın ilk atışından sonra Başkan’ı dik durmak zorunda bırakmış, böylelikle suikastçıya, Başkan’ın kafasından ikinci ölümcül vuruşu yapma olanağı sağlamıştır.

Sonuç olarak, sırt ağrıları John F. Kennedy’nin Harvard’daki öğrencilik günlerinden suikaste uğradığı güne kadar hayatını etkilemiştir.

MCC 1874 (Mayıs 2018)

05.06.2018

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis