Skip directly to content

Kasım Ayında Neler Yapmalı?

Show
Kasım Ayında Neler Yapmalı?

Kasım 2017, dopdolu geçiyor ve geçecek! İşte yapmanız gerekenler:

İstanbul Kitap Fuarı’nı ziyaret edin, kitap raflarınızı doldurun.

4-12 Kasım tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde sürecek 36. İstanbul Kitap Fuarı‘nın teması iyi ki varsın edebiyatonur yazarı ise Ayla Kutlu. Fuara ulaşmak için Beylikdüzü’ne doğru uzun bir yolculuk sizi beklese de, yüzlerce yazar ve yayıneviyle buluşmanın, cazip indirimlerle çantanızı size aylar boyunca yetecek kadar kitapla doldurmanın mümkün olması bunu unutturuyor.

Şehrin caz haline kapılın.

3 Kasım – 19 Kasım tarihleri arasında, bu yıl 27. yaşını kutlayacak Akbank Caz Festivali, bu yıl tarihlerini ekim ayından kasıma kaydırmış. Türkiye’nin en köklü caz etkinliği olma özelliği taşıyan festivalin bu yılki programında Abdullah Ibrahim, Ekaya, Hugh Masekela, Bonobo, Chucho Valdes, Gonzalo Rubalcaba, Emin Fındıkoğlu gibi isimler yer alıyor; size de kendinizi cazın farklı alttürlerine ve renklerine bırakmak kalıyor.

 

Müziğin sıcaklığını kışlık konser mekanlarında hissedin.

Kışın gelmesine, açık hava konserlerinin sona ermesine pek de üzülmememizin nedeni sımsıcak bir ortam ve iyi müzik vadeden, sevdiğimiz konser mekanlarının yeni sezonlarına tam gaz başlıyor olması. Salon da, sezonun başından beri olduğu gibi dopdolu bir kasım ayı programıyla göz kamaştırıyor:  8 ve 9 Kasım‘da Ólöf Arnalds29 Kasım‘da Siv Jakobsen ile Nordik müziğe kendinizi bırakabilir, 10 Kasım‘da ülkemizin en değerli indie gruplarından biriyle, The Away Days‘le coşabilirsiniz.

 

Kahkahalarınızı serbest bırakın.

Kasım, aynı zamanda şehrin kahkahayla dolduğu bir ay olarak bilinmeye başlıyor. BKM, artık geleneksel hale getirdiği İstanbul Komedi Festivali‘ni bu yı 11-18 Kasım tarihleri arasında düzenleyecek. BKM Tiyatro, BKM Mutfak Çarşı, Uniq Hall, BKM Mutfak Uniq, Uniq Hall Lounge, Uniq Çocuk Atölyesi ve Uniq Fuaye olmak üzere 7 farklı mekanda gerçekleşecek festivalin programında Yılmaz Erdoğan, Ata Demirer, Suzan Kardeş ve Erdil Yaşaroğlu gibi ismler öne çıkıyor.

 

Tiyatronun gücünü hafife almayın.

İKSV, bu yıl “Tiyatro bağımsızlık yapar.” diyor, artık iki yılda bir yerine her yıl düzenlemeye karar verdiği İstanbul Tiyatro Festivali’ni başlatırken. 13 – 26 Kasım arasında uluslararası sahnelerden konukları ve yerli oyunların ilk gösterimleriyle şehri dolduracak .

 

Şehirdeki farklı festivallerde, yepyeni filmlerle buluşmaya devam edin.

İstanbul’un popüler film festivallerinin gölgesinde kalsalar da birkaç yıldır dopdolu programlarla ve büyük emeklerle düzenlenen kaliteli organizasyonlar da sinemaseverleri sevindirmeye devam ediyor ve ilgiyi onlar kadar hak ediyor. Filmekimi’ni geride bırakmamızın üzerinden bir ay geçmeden, şehir iki film festivali sayesinde filmle dolmaya devam edecek. Her ikisi de uluslararası yarışma bölümlerine, değerli konuklara ve türlü yan etkinliklere sahip Suç ve Ceza Film Festivali 3 – 9 KasımBoğaziçi Film Festivali 17 – 26 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek.

 

Müziğe Fransız kalın. (Bu iyi bir şey.)

Birkaç yıldır çağdaş Fransız müziğine olan merakımızı gidermemize, Fransız müziğinin farklı türlerdeki temsilcileriyle tanışmamıza önayak olan XXF Very Very French Festival, bu yıl da İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Babylon işbirliğiyle gerçekleşiyor. 23 Kasım’da başlayacak ve 6 Aralık’a dek sürecek festivalin konukları arasında Amadou & Mariam, Erik Truffaz, Amine Edge & Dance, Aquaserge ve Juniore gibi isimler öne çıkıyor.

 

Henüz ziyaret etmediyseniz, son günlerinde İstanbul Bienali’ni kaçırmayın.

Ve bir hatırlatma… Bir aydan fazladır 6 ayrı mekanda muhteşem eserlerle buluşmamızı sağlayan 15. İstanbul Bienali, 12 Kasım’da kapılarını kapıyor. Hâlâ ziyaret etmediyseniz elinizi çabuk tutun! 

 

10.11.2017

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis