Skip directly to content

89. Akademi Ödülleri’nde Öne Çıkan Filmler

89. Akademi Ödülleri’nde Öne Çıkan Filmler

89. Akademi Ödülleri, namıdiğer Oscarlar dün gece skandal bir şekilde sahiplerini buldu!

En İyi Film La La Land mi, yoksa Moonlight mı seçilecek derken, kafalarımızı biraz daha karıştıran bir ödül takdim skandalıyla hatırlanacak olan 89. Akademi Ödülleri sonunda (doğru) sahiplerine ulaştı. İşte Jimmy Kimmel’ın sunuculuğunu üstlendiği, son dakika yaşanan ve tarihe geçecek olaylara kadar oldukça sıkıcı geçtiği düşünülen gecede öne çıkan filmler:

LA LA LAND

En İyi Yönetmen (Damien Chazelle)
En İyi Kadın Oyuncu (Emma Stone)
En İyi Görüntü Yönetimi
En İyi Orijinal Müzik
En İyi Orijinal Şarkı (“City of Stars”)
En İyi Prodüksiyon Tasarımı

13 kategoride 14 adaylık elde ederek bu alandaki rekoru egale eden, milyonların sevgilisi müzikal La La Land, beklendiği gibi geceyi silip süpüremese ve beceriksizliğin sonucu bir skandalla En İyi Film ödülü gerçek anlamda yapımcılarının elinden alınmış olsa da 89. Akademi Ödülleri’nin en çok Oscar kazanan filmi olmayı başardı. Damien Chazelle, En İyi Yönetmen Oscar ödüllü en genç yönetmen ünvanına, besteci Justin Hurwitz ise iki ödüle birden sahip oldu.

 

 

MOONLIGHT

En İyi Film
En İyi Uyarlama Senaryo
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mahershala Ali)

La La Land’in En İyi Film olarak duyurulmasının üzerinden saniyeler geçmişti ki bunun bir hata olduğu ve yılın en iyi filminin Moonlight olduğu anlaşıldı, bu anlamlı büyüme hikayesi, senaryosunun ve Mahershala Ali’nin ödüllerinin yanına bir en büyük ödülü ekledi. 89. Akademi Ödülleri töreninin Moonlight’ın haklı zaferiyle ve bu zaferin anlamıyla değil, bir skandalla anılacak olması biraz burukluğu da beraberinde getirdi.

 

MANCHESTER BY THE SEA

En İyi Orijinal Senaryo
En İyi Erkek Oyuncu (Casey Affleck)

Yılın en çok gözyaşı döktüren, acıyı en güzel anlatan filmi Manchester by the Sea, gecenin birden fazla ödül kazanan yapımlarından biriydi. Film başından beri en güçlü olduğu iki kategoride, Kenneth Lonergan’ın çok iyi yazılmış senaryosu ve Casey Affleck’in sinema tarihine geçecek performansıyla ödüllendirildi.

HACKSAW RIDGE

En İyi Kurgu
En İyi Ses Miksajı

Söylemleri, hareketleri ve politik görüşleri nedeniyle pek de sevilmeyen Mel Gibson’ın imzasını taşıyan Hacksaw Ridge’in Gibson’a En İyi Yönetmen adaylığı getirmesi başta olmak üzere aday listesindeki gözle görünür varlığı, sezonu iki Oscar ile kapattı. Sürpriz bir şekilde favori olan La La Land’e gitmeyen bu iki ödülden En İyi Ses Miksajı’nın sanatçılarından Kevin O’Connell, daha önce 20 kez aday olmuş fakat hiç kazanamamıştı.

 

FENCES

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Viola Davis)

Viola Davis, 2011’de The Help ile Meryl Streep’e kaptırdığı ve uzun yıllardır yolunu gözlediği Oscar ödülüne sonunda kavuştu. Denzel Washington’ın yönettiği ve kendisiyle başrolleri paylaştığı tiyatro uyarlaması Fences’taki rolüyle ödüle uzanan Davis, böylece Oscar, Emmy ve Tony’si bulunan ilk siyahi kadın oyuncu oldu.

01.11.2016