Skip directly to content

Atatürk’ü Anlatan Film ve Belgeseller

Show
Atatürk’ü Anlatan Film ve Belgeseller

Atatürk’ü anlatan filmler ve belgeseller, onu ve tarihimizi daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor ve anlatılan olaylardan yıllar sonra bile geleceğimiz için yol gösteriyor.

 

Atatürk’ü anlatan filmler ve belgesellerden 5’ini sizin için seçtik:

Sarı Zeybek | 1993, Can Dündar

90’larda ya da 2000’lerin başında okullu olan herkesin sınıflarda izlediği kopyalarına sahip olmak için gazete kuponları biriktirdiği Can Dündar imzalı bu belgesel, Atatürk’ün son 300 gününü anlatıyordu. Bir ülkeyi baştan yaratmış, hayatı boyunca halkının bağımsızlığı için mücadele etmiş bir devlet adamının yorgun ve hasta günlerinde yaşadıklarını hikâyeler ve mektuplar eşliğinde dinlemek her zaman hüzün verici.

 

Kurtuluş | 1994, Ziya Öztan

TRT’de yayınlanan 6 bölümlük bu mini-dizi, Türkiye tarihinin en önemli televizyon yapımlarından biri olarak hem tarihimize hem de Atatürk’ün yaşamının en zorlu yıllarına ışık tutuyordu. 1 Nisan 1921’deki II. İnönü Muharebesi’nden 11 Ekim 1922’deki Mudanya Ateşkes Antlaşması’nda kadar geçen süreyi, savaşları, barışları, gizli toplantıları ve tartışmalarıyla masaya yatıran filmde Rutkay Aziz’in canlandırdığı Atatürk’ü başarılı bir komutan olarak izliyorduk.

 

Cumhuriyet | 1998, Ziya Öztan

Ziya Öztan’ın Kurtuluş’un devamı niteliğinde, bu kez sinema için çektiği 2.5 saatlik film Cumhuriyet’te Kurtuluş Savaşı’nın sonundan cumhuriyetin ilânına kadar olan dönem anlatılıyordu, Atatürk’ün bir asker olarak öne çıktığı mini-diziden sonra bu kez devlet adamı yönü ön planda tutuluyordu. Bir başka tarih dersi niteliğindeki bu etkileyici dönem filminde Atatürk’ü ve İnönü’yü bir kez daha Rutkay Aziz ve Savaş Dinçel canlandırmıştı. Cumhuriyet, çekildiği dönemde ülke tarihinin en büyük bütçeli yapımlarından biri olmuştu.

 

Mustafa | 2008, Can Dündar

Ölümünün 70. yılında, Atatürk’ü özleyenler yeni bir Can Dündar belgeseliyle heyecanlanmıştı. Mustafa, tarlalarda oynadığı çocukluk yıllarından Sarı Zeybek’te işlenen ölüm günlerine kadar Mustafa Kemal Atatürk’ü A’dan Z’ye anlatıyor, onu yalnızca güçlü ve büyük bir devlet adamı ve asker olarak değil, korkuları, zaafları ve arzuları olan bir insan olarak da gözler önüne seriyordu.

 

Veda | 2010, Zülfü Livaneli

Tıpkı Atatürk gibi 1881 yılında Selanik’te doğan ve çocukluk yıllarından itibaren yolları neredeyse hiç ayrılmayan, ileride “Atatürk’ün Yâveri” olarak anılacak Salih Bozok’un gözünden Atatürk’ü anlatıyordu Veda filmi. Bozok’u Serhat Mustafa Kılıç, Atatürk’ü ise Burhan Güven canlandırmıştı. Film bize hem bir lider hem de bir dost olarak Atatürk’ü tanıtıyordu.

07.12.2017

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis