Skip directly to content

2000’li Yıllardan Steven Spielberg Filmleri

Show
2000’li Yıllardan Steven Spielberg Filmleri

Geçtiğimiz yıl son filmi Bridge of Spies 6 dalda Oscar adayı olan usta yönetmen Steven Spielberg, hız kesmeden yeni bir filmle karşımıza çıkıyor bu yaz. The BFG ya da Big Friendly Giant, Sophie adındaki küçük bir kızın filme adını veren devle karşılaşmasını ve dostluğunu konu alıyor. Türdaşlarının aksine küçük çocukları yemekten hoşlanmayan The BFG’yi, Bridge of Spies’ın Oscar ödüllü oyuncusu Mark Rylance oynarken, filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Rebecca Hall, Bill Hader, Jemaine Clement ve Rafe Spall gibi isimler de bulunuyor.

Son filmiyle ağır dramlardan uzaklaşıp fantastik bir dünyaya yolculuk yapan usta yönetmen Steven Spielberg’ün 2000′li yıllardaki 5 filmini hatırlamak istedik:

ARTIFICIAL INTELLIGENCE: AI | 2001

80’ler ve 90’lar boyunca başta bilimkurgu ve epik drama olmak üzere birçok türde gösterişli, büyük ve başarılı prodüksiyonlara imza atan Steven Spielberg’ün 2000’li yıllardaki ilk filmi yapay zeka ile şekillenen bir gelecekte geçiyordu. Artificial Intelligence AI, yapay zekanın oldukça ilerlediği bir gelecekte, robotların duyguları olup olmayacağını tartışan duygusal bir hikaye anlatıyordu. Filmin dikkat çekici robotları David ve Gigolo Joe’yu Haley Joel Osment ve Jude Law canlandırıyordu.

Oscar Karnesi: 2 Adaylık – En İyi Orijinal Müzik, En İyi Görsel Efektler

IMDb Puanı: 7.1/10

 

MINORITY REPORT | 2002

2000’lere bir bilimkurgu ile adım atan Steven Spielberg, yola bu türle devam etmişti. Philip K. Dick’in kısa hikayesinden uyarlanan (hatta geçtiğimiz sezonlarda bir televizyon dizisi olarak da karşımıza çıkan) Minority Report, geleceği gören kahinlerle işbirliği yapan polisin, suçluların suç işlemeden tutuklandığı bir sistem geliştirdiği bir gelecekte geçiyordu. Cinayet masasında görevli bir polisin kendisinin suçlu olarak belirlenmesi sonucu başlayan kovalamacada başrollerde Tom Cruise, Colin Farrell ve Samantha Morton yer alıyordu.

Oscar Karnesi: 1 Adaylık – En İyi Ses Kurgusu

IMDb Puanı: 7.7/10

 

CATCH ME IF YOU CAN | 2002

Steven Spielberg sinemasının en hareketli filmlerinden biri olan, gerçek bir hikayeden uyarlanan hırsız-polis kovalamacası Catch Me If You Can’de başrolleri Tom Hanks ve Leonardo DiCaprio paylaşıyordu. Henüz on dokuz yaşında bile değilken milyonlarca dolarlık dolandırıcılık ve düzenbazlık yapan Frank Abagnale Jr., akılalmaz hikayesi boyunca herkesi pilot, doktor veya savcı olduğuna inandırıyordu.

Oscar Karnesi: 2 Adaylık – En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Christopher Walken), En İyi Orijinal Müzik

IMDb Puanı: 8.0/10, Top 250: #234

 

WAR OF THE WORLDS | 2005

Spielberg’ün 2005 yılında imza attığı iki yapımdan diğeri ise büyük bütçeli bir bilimurgu filmi olmuştu. Gerilimi ve gizemi yüksek dozda tutan bir uzaylı istilası filmi olan War of the Worlds, H.G. Wells’in romanından uyarlanmıştı. Başarılı efektlerle yerlebir olan şehirler ve bol aksiyon vadeden filmde başrolleri Tom Cruise ve genç oyuncu Dakota Fanning paylaşıyordu.

Oscar Karnesi: 3 Adaylık – En İyi Görsel Efektler, En İyi Ses, En İyi Ses Kurgusu

IMDb Puanı: 6.5/10

 

 

WAR HORSE | 2011

2008’deki başarısız bir Indiana Jones devam filmi dışında uzun süre yönetmen koltuğuna oturmayan Steven Spielberg, 2011’de iki filmle birden en sevdiğimiz görevine geri dönmüştü. Sinema tarihinin en önemli ve en beğenilen II. Dünya Savaşı filmlerinden Schindler’s List’in usta yönetmeni, bu kez bir I. Dünya Savaşı filmiyle karşımızdaydı. Çok sevdiği evcil atının orduya tahsis edilmesinin ardından orduya katılmaya karar veren Albert’ın öyküsünü ve atıyla olan derinden ilişkisini konu alan filmde başrolde Jeremy Irvine’i izlemiştik.

Oscar Karnesi: 6 Adaylık – En İyi Film, En İyi Görüntü Yönetimi, En İyi Sanat Yönetimi, En İyi Orijinal Müzik, En İyi Ses Miksajı, En İyi Ses Kurgusu

IMDb Puanı: 7.2/10

25.11.2016

ANKET

Sitemizde aşağıdaki konulardan en çok hangisini görmek istersiniz?

/node/9511/webform-results/analysis